Neplatiči se pak mohou těšit na pozdrav a složenku ze Svitav. V rozpočtu města na letošní rok počítají zastupitelé na tento systém s částkou 1,25 milionu korun. „Celé náměstí zabezpečíme monitorovacím systémem a strážníkům tak odpadne pobíhání a kontroly zaplaceného parkování. Auto při vjezdu na náměstí vyfotí kamera, řidič zaplatí parkovné. Počítáme ale s první půl hodinou zdarma. Pokud ale člověk nezaplatí, tak ho při odjezdu zase vyfotí kamera a přijde mu ze Svitav pozdrav,“ přibližuje plánovanou novinku starosta David Šimek.

Od podzimu bude možné na náměstí vjet a vyjet z něho pouze silnicí od kruhového objezdu, ulici ke kostelu město uzavře. Radní tak chtějí skoncovat s dlouhodobým parkováním bez placení. A ve Svitavách to podle městské policie problém je. Když strážníci auta kontrolují, rozdají během jedné obchůzky i 40 „pozdravů“ za stěrače. Náměstípro zhruba 200 aut bývá ve všední dny zcela plné. „Nejde nám o výběr parkovného, na tom rozpočet města opravdu nestojí. Náměstí ale dostává množstvím aut zabrat a my tady nechceme jedno velké parkoviště,“ říká Šimek.

Spousta lidí totiž přijede na náměstí do práce, zaparkuje bez lístku a celý den blokuje jedno místo. „Chceme zabránit dlouhodobému parkování bez placení, což dělá spousta lidí. Pořád si myslím, že strážníci mají hlídat celé město a ne být hlídači parkovného,“ dodává starosta. Na podzim bude systém nainstalovaný a do konce roku poběží zkušební provoz. Nově budou moci lidé platit za parkovné také platební kartou nebo přes mobilní aplikaci.