Polytechnickou učebnu a moderní laboratoř mají žáci k dispozici v základní škole Felberova. Dotace pomůže se změnami na škole T. G. Masaryka, kde za pět milionů korun vybudují bezbariérový výtah a z bytu školníka vznikne nová odborná učebna pro výuku přírodních věd. Padesát milionů korun půjde do základní školy Riegrova. Na škole je ve špatném stavu střecha a přestavba zadního traktu přinese nové možnosti pro moderní výuku.

„Mohli jsme na budově opravit střechu za šest milionů korun z našeho rozpočtu, ale raději jsme podali žádost o dotaci. Zadařilo se a můžeme začít s realizací projektu. Sundáme celou střechu, krovy a vybudujeme úplně novou konstrukci. V podkroví díky tomu vznikne učebna pro výuku jazyků, informatiky, přírodopisu, fyziky a budou tady i prostory pro asistenty chystané inkluze,“ sdělil starosta Svitav David Šimek.

Celý zadní trakt Riegrovy školy město zateplí a vymění také všechna okna. „V projektu počítáme s novým odpočinkovým místem pro studenty a na střeše budou moci děti využít i terasy. Samozřejmostí je bezbariérový výtah,“ dodal Šimek. Přestavba přispěje také k úsporám energií ve školní budově.

Přes zimu chce vedení Svitav rozjet výběrová řízení, aby samotná rekonstrukce mohla začít o letních prázdninách.

Zdvojnásobí kapacitu

Nejvýraznějšími změnami prochází v tomto školním roce Felberova základní škola, kde byla už v září otevřena polytechnická učebna. Zároveň tady ale také přestavují školní jídelnu. „Jídelna zdvojnásobí svoji kapacitu a z původních 400 jídel denně tak obslouží dvakrát tolik strávníků. Díky rekonstrukci se jídelna stane jednou z nejmodernějších v celém Pardubickém kraji,“ uvedl mluvčí města Jiří Johanides.

Podle starosty Davida Šimka se v minulém volebním období podařilo opravit všechny mateřské školy. Nyní si vzali do parády základní školy a do budoucna plánují ve Svitavách rovněž opravy základní umělecké školy a na modernizaci se mohou těšit podle vedení města i volnočasové organizace.