Třikrát byla rekonstrukce plaveckého bazénu těsně před startem a třikrát město opravy odpískalo. Tentokrát je situace jiná a na opravy podle radních konečně opravdu dojde.

„Krytý bazén sice vypadá na první pohled pěkně. Jenže pokud se nepustíme do rekonstrukce, tak za rok nebo za dva bychom museli bazén zavřít, protože už nebude vyhovovat normám pro provoz,“ uvedl svitavský starosta David Šimek.

Plavecký bazén ve Svitavách čeká roky na rekonstrukci.
Na opravu bazénu není vhodná doba. Svitavy by měly počkat, míní čtenáři Deníku

Radní ve druhé polovině května vyhlásí výběrové řízení na dodavatele stavby. To potrvá minimálně čtyři až pět měsíců.

„Čekáme, že na přelomu října a listopadu bude ukončené. Dojedeme v bazénu letošní rok, aby si lidé vyčerpali permanentky. Samotná stavba začne 1. ledna 2024. S otevřením opraveného bazénu počítáme 1. září 2025,“ přiblížil harmonogram Šimek.

Moderní atrakce

Rekonstrukce vyřeší mimo jiné energetickou náročnost budovy a lidé se mohou těšit na moderní atrakce. „Přibude bazének pro nejmenší děti s přelévacími kbelíky a chrliči, obrovská vířivka čtyři krát šest metrů, dvě parní komory s různými teplotami a nový interaktivní zateplený tobogán,“ dodal starosta. Projekt počítá do budoucna s možnou přístavbou wellness. Další stavba už by však neohrozila provoz bazénu.

Krytý plavecký bazén ve Svitavách se pro veřejnost otevřel v roce 1994 a dodnes neprošel žádnou větší opravou. Sedm let se ve městě mluví o nutnosti rekonstrukce a přístavbě. Řada Svitaváků jezdí do bazénu v Litomyšli nebo Poličce.

Svitavy mají nový projekt na opravu bazénu. Levnější varianta vyjde na 150 milionů korun. Zdroj: město Svitavy
VIZUALIZACE: Svitavy opraví bazén za 150 milionů korun. Luxus to ale nebude

„Dětem je ve svitavském bazénu zima. Navíc tady nejsou ani pořádné atrakce, jako mají ostatní bazény v okolí. I na plavání jsem s dětmi, když byly malé, jezdila do Litomyšle,“ řekla Jana Dvořáková. Místním lidem chybí v bazénu především atrakce pro děti a wellness. Správa bazénu požaduje modernější technologie a zateplení objektu.

Modernizace bazénu vyjde na 200 milionů korun. Město počítá, že na stavbu využije několik dotací i peníze z ruské banky.

„Mohla by dopadnout dotace 28 milionů korun ze Státního fondu životního prostředí na snížení energetické náročnosti, 20 milionů z Plánu národní obnovy i z Národní sportovní agentury na podporu sportovní infrastruktury. Na našich účtech máme připraveno 80 milionů korun. Navíc ve druhé polovině roku získáme zpět peníze ze Sberbank, půjde o 63 milionů korun, které nám vyplatí Česká spořitelna. Není to úplná částka, původně jsme tam měli uloženo zhruba 72 milionů korun,“ sdělil starosta.