V současné době se ve světě jedná o populární fenomén podobný klasickým sportům. Utkání přenášejí specializovaná média, hráči jsou internetové hvězdy a za úspěchy získávají nejenom slávu, ale mnohdy také zajímavé finanční obnosy.

Přesvědčit se o tom mohli 
i obyvatelé Svitav. Budovu místní Fabriky totiž celý víkend využívaly stovky nadšenců, kteří se přišli podívat na oblíbené hráče z neméně oblíbených počítačových her.

„Na letošním turnaji Asus finals se utká více než třicet hráčů. Hrají se u nás oblíbené tituly jako League of Legends, Starcraft 2, Hearthstone, Counter-Strike: Global Offensive a Quake Live," uvedl organizátor Jan Barnet.

Soutěžící hráli o hmotné ceny v hodnotě desítek tisíc korun, pro nejlepší byly připraveny i finanční odměny. Jejich celková suma přesáhla sto tisíc korun.

Plná Fabrika

Zápolení u klávesnic přihlížely stovky návštěvníků, záběry ze hry se totiž promítaly na obří plátno. Organizátoři si pro diváky k umocnění atmosféry připravili speciální kouřové a světelné efekty.

„Celkem na každý den konání, tedy na sobotu a neděli očekáváme pět set až šest set lidí," dodal Jan Barnet. Tyto odhady se brzy ukázaly jako správné. Například sobotní semifinále populární hry League of Legends sledovalo přecpané hlediště, mnozí účastníci se museli na projekci dívat z chodby.

Pro podobné případy byl připravený doprovodný program. Návštěvníci si mohli vyzkoušet například speciální hrací 3-D brýle Oculus Rift nebo si mohli zahrát nejnovější herní tituly.S podobnými akcemi se budou lidé pravděpodobně setkávat čím dál častěji. Zajímají totiž zejména mladou generaci.

„Je to fenomén na vzestupu, zajímá to čím dál více lidí. Za posledních pět let ušla česká e-sport scéna velký kus cesty," dodal Jan Barnet.