Trasa pochodu
Nádraží ČD Svitavy – ulice 5. května – Pivovarská – Ant. Slavíčka – Pod Viaduktem – Mýtní – Svitavská – Hraniční – Purkyňova – Klicperova – podchod – náměstí Míru (u Mariánského sloupu projevy s ozvučením). Pokračování pochodu ulice Vojanova – Soudní – Dr. Milady Horákové – M. Kudeříkové – Kijevská – Rooseveltova – Říční – Lanškrounská – Revoluční – Bratří Čapků – Marie Pujmanové – Tovární – 5. května – vlakové nádraží.

A není sama, komu pochod na podporu vězněného Vlastimila Pechance vadí. Jenže protestní akce je řádně povolená a předem ohlášená.

Sedmnáct let

Pochod Svitavami se koná letos již poosmé. Vlastimil Pechanec si odpykává trest za vraždu Roma Otty Absolona, ke které došlo v červenci roku 2001 na svitavské diskotéce. Vlastimil Pechanec byl soudem shledán vinným a původně dostal třináct let. V odvolacím procesu iniciovaném samotným Pechancem však soud sazbu ještě navýšil, a to na sedmnáct let.

Příznivci Vlastimila Pechance z celé republiky se každoročně protestním pochodem dožadují zrušení rozsudku na základě údajných chyb ve vyšetřování i výpovědích svědků a také na základě tvrzení, že se jedná o zpolitizovaný proces.

Dohled

Pochod tradičně zaměstnává desítky policistů. „Svolavatel tohoto protestního shromáždění předpokládá účast asi dvou set lidí. V souvislosti s touto akcí připravuje policie bezpečnostní opatření, která nebudeme zatím specifikovat. Mohu pouze sdělit, že po dobu konání akce budou na veřejný pořádek dohlížet nejen policisté, ale také strážníci Městské policie ve Svitavách. Počty nasazených policistů říci z taktických důvodů nemohu," sdělila Anna Štegnerová, mluvčí svitavské policie.

Pozvánku na shromáždění sepsal ve věznici samotný Vlastimil Pechanec. „Zveme spoluobčany se smyslem pro spravedlnost, pravdu a svobodu na osmý ročník veřejného protestu s pochodem proti bezpráví, politickým procesům současnosti, pozitivní diskriminaci, korupci, nespravedlivému odsouzení svitavského patriota a nacionalisty Vlastimila Pechance ke dvanáctému výročí od jeho uvěznění a za obnovu jeho procesu," píše v pozvánce.

Účastníci veřejného protestu vyrazí pod dohledem policie z vlakového nádraží ve čtrnáct hodin. Zpět se vrátí kolem sedmnácté hodiny.

(jik)

Vadí vám, že se ve Svitavách protestuje?

close Vojtová zoom_in

Radka Vojtová, 28 let
učitelka, Svitavy
Jsem ze Svitav, ale pochod příliš nesleduji. Nikdy jsem nezaregistrovala nějaké větší problémy, aby byly Svitavy vzhůru nohama.

close Hurychová zoom_in
Alice Hurychová, 76
důchodkyně, Svitavy
Bydlím ve Svitavách mimo trasu pochodu, takže se mě to příliš netýká. Do života mi akce nezasahuje, a tak se o ni nezajímám.

close Chýla zoom_in
Petr Chýla, 28 let
nezam., Chornice
Nežiji ve Svitavách, ale vím, že se pochod každý rok pořádá. Myslím si, že pochod letos sice proběhne, ale nic se dít nebude.

close Kotyzová zoom_in
Jana Kotyzová, 26 let
mat. dov., Svitavy
S rodinou bydlíme v úplně jiné části Svitav, než kudy pochod prochází. Tak se nás to vůbec netýká a nezasahuje nás to.

close Bednářová zoom_in
Kristýna Bednářová
mat. dov., Svitavy
Sama bych za něj protestovat nešla. Osobně mi to ale nikdy neublížilo. Bydlím v jiné části Svitav.

Ptala se: Tereza Kopecká