„Každý rok žádáme ministerstvo kultury o dotace. Prostory, které bychom chtěli zkulturnit, zahrnuje studie," sdělil místostarosta Svitav Pavel Čížek. Nový program regenerace představuje zaplnění volných prostor u Ottendorferova domu, mezi sladovnou a správou sociálního zabezpečení, úpravu Kostelního náměstí včetně křižovatky ulic Milady Horákové a Tyrše a Fügnera a také opravu domů na náměstí a podloubí. Radní se setkávají s majiteli objektů, aby se dohodli na opravách.
Podloubí
Lidé se pozastavují nad tím, proč by mělo město investovat do budov, které nejsou jeho. „Město prodalo domy na náměstí řadě lidí. Nelíbí se mi, že se o ně nestarají," uvedl svitavský zastupitel Pavel Jansa. Zúčastnil se i setkání s vlastníky. Tam se mimo jiné dozvěděl, že jim patří rovněž kryté prostory u domů. Mnozí majitelé objekty pronajímají včetně podloubí.
Podle katastru nemovitostí je podloubí součástí domů. „Na druhé straně ze zákona o pozemních komunikacích jsou tyto prostory řazené mezi veřejná prostranství. Budeme se podílet na opravách, na kterých se s vlastníky domluvíme," vysvětlil Pavel Čížek.
Změna vyhlášky
Opravy ale nestačí. Svitavané chtějí, aby radní udělali rovněž něco s tím, aby historické centrum města nehyzdilo vystavené zboží. Společně s živnostenským odborem se radní chystají i na tyto obchodníky, kteří zaplňují podloubí textilem či obuví. A zdá se, že opravdu přitvrdí. „Připravujeme úpravy příslušné vyhlášky týkající se vystaveného zboží před provozovnami podnikatelů," potvrdil vedoucí živnostenského odboru Rudolf Grim. I tento krok by mohl náměstí provzdušnit.
Zastupitelé program regenerace na léta 2013 až 2023 na říjnovém zasedání schválili. Vypracované podklady přiloží radnice k žádostem o finanční podporu.