Z daňových výnosů dostanou o deset procent méně než v předcházejícím roce. Při sestavování rozpočtu na letošní rok byli ve Svitavách opatrní.
Sázeli na nulu, přesto budou muset příjmy a výdaje snížit. „Pro nás to znamená zpracovat krizový rozpočet, který v květnu předložíme zastupitelstvu,“ vysvětluje starosta Jiří Brýdl. Snížit stávající rozpočet musí zhruba o patnáct milionů korun. „Třetinu z této částky ušetříme na běžných výdajích našich organizací,“ sděluje Brýdl. Dodává, že se tak dostanou na hranici udržitelnosti svých činností.

O deset milionů musí zkrátit investiční výdaje. „Neuděláme například úpravy ve vnitrobloku na Kijevské, nebo povrchy ulice U viaduktu,“ konstatuje starosta. Na úspory město nesáhne. „Obáváme se nejistoty roku 2010. Peníze budeme raději šetřit, abychom pak mohli reagovat na situaci,“ objasňuje Jiří Brýdl. Investiční akce raději odloží a nepoužijí našetřené peníze.

Do podobné situace jako ve Svitavách se dostávají i další obce. Některé menší budou muset od svých záměrů na nejbližší roky upustit. S daňovými výnosy totiž příliš počítat nemohou. (ap)