„Snažíme se o změnu přístupu k maminkám, a to jak z pohledu porodnického, tak i novorozeneckého. Bereme je jako partnery. Můžeme čerpat z toho, že jsme malá porodnice. Personál rodičky znají, ví, kdo se o ně stará, během porodu je to vždy jen jedna porodní asistentka,“ vysvětlila Kavanová.

Ve Svitavách se nebrání ani alternativním porodům. „O vstřícnost se snažíme dlouhodobě. Rodily u nás i jehovistky, které sem přijely z jiných regionů. Domluvili jsme se s nimi, že jim umožníme porod podle jejich přání. Kdyby totiž došlo ke komplikacím, jehovistky odmítají transfúzi krve,“ podotkl Pavel Kunčák, náměstek léčebné péče Svitavské nemocnice a primář oddělení ARO.

Přivést dítě na svět v nemocnici a za pár hodin už být doma ve své posteli i s novorozeným miminkem. Maminky mají v poslední době zájem o ambulantní porody. Ve Svitavách se jim rozhodně nebrání, pokud je maminka i dítě naprosto v pořádku.

Nehoda u Svitav.
Další tragický čelní střet na I/35 u Svitav. Dva lidé zemřeli, čtyři zranění

„Ambulantní porody jsou u nás možné. Pokud je vše v pořádku, maminka odchází s miminkem domů dvě až tři hodiny po porodu domů. Má to ale jasné podmínky, musí s odchodem souhlasit pediatr a i žena musí být bez problémů. Nesmí mít větší krevní ztrátu nebo jiné potíže,“ uvedl primář svitavské porodnice Mykola Preslitskyi.

Ve svitavské porodnici se měsíčně narodí okolo padesáti až šedesáti dětí.

Ambulantní porody se neobejdou bez spolupráce s dětským oddělením a dalšími lékaři. „Novorozenci podstupují přímo v porodnici základní vyšetření, jako je ultrazvuk kyčlí, ledvin, odběr z patičky nebo vyšetření sluchu. Pro maminky, které se rozhodnou pro ambulantní porod, připravujeme v přízemí nemocnice prostory, kde budou tato vyšetření možná a kam si dojdou následující dny po porodu. Mohla by tam být i laktační poradkyně. Hotovo bude do konce letošního roku,“ ujistil Kunčák.

Podle něho jsou v Evropě státy, kde jsou ambulantní porody zcela běžné a naopak jsou výjimečné porody s hospitalizací. „Je nutné dobře nastavit systém výběru rizikových případů. Ty málo rizikové mohou rodit doma, ale musí k tomu fungovat síť porodních asistentek. Ženy nerodí samy ale s dopomocí zdravotnického systému. Zajištěna musí být i kontrola dětí,“ upozornil Kunčák.

Porodnice ve Svitavách prošla výraznou proměnou.
Raut v nemocnici. Ve svitavské porodnici se snídá jak na hotelu. Na co máte chuť

Barbora Satrapová chtěla původně rodit jinde než ve Svitavách. Názor změnila po předporodním kurzu a rozhodně nelituje. „Chtěla jsem jet do Boskovic, ale pak jsem se ve svitavské porodnici zúčastnila kurzu a paní doktorka Kavanová mě přesvědčila. Seznámila jsem se s porodními asistentkami. Když jsem tady vše viděla, měla jsem dobrý pocit a zrušila v hlavě vše, co mi říkaly kolegyně,“ řekla Barbora Satrapová z Březové nad Svitavou. V pondělí ve svitavské porodnici přivedla na svět dceru Stellu a je spokojená. „Hlavně ty rautové snídaně jsou super. Ráno jsem si šla hned nabrat,“ dodala novopečená maminka. Právě změna snídaní je ve svitavské porodnici jednou z největších změn.

Ve svitavské porodnici se měsíčně narodí okolo padesáti až šedesáti dětí. „Naše vize je, že jsme tady pro pacientky a ne ony pro nás. Od primáře po uklízečku jsme tu pro pacientky, aby měly příjemný pobyt a odešly domů v pořádku,“ uzavřel primář Preslitskyi.