Lidem, kteří nemají vlastní přístřeší, nebývá v mrazivých dnech nejlépe. Těm svitavským ale svitlo na lepší časy. Radní mají pro nadcházející zimu řešení.

Lidí bez domova je ve Svitavách několik desítek. Část z nich se na zimu uchýlí k příbuzným. Někteří ale hledají prostory, kde by se ohřáli. Radní už mají jasno, kde takové místo bezdomovci najdou. Podle místostarosty Miloše Vízdala je vhodnou variantou domek po hrobníkovi. „Pokud někdo požádá, budeme řešit každou situaci, která nastane," uvedl Miloš Vízdal. Domek je prázdný a jeho kapacita by měla stačit.

Denní místnost

Provoz domku coby humanitárního zázemí pro lidi bez vlastní střechy nad hlavou bude zajišťovat charita. „Budeme úzce spolupracovat se svitavskou charitou," potvrdil místostarosta Vízdal. Její pracovník bude totiž správcem domku. Jak uvedla ředitelka charity Blanka Homolová, humanitární centrum poslouží lidem jako denní místnost. Budou se zde moci ohřát. Po zbývající část dne mají radní připravených několik alternativ. „Vyřešíme případ od případu. Nenecháme žádného člověka bez domova zmrznout. Jsme přesvědčení, že v letošním roce zvládneme situaci bez problémů," poznamenal Miloš Vízdal.

Do budoucna uvažují ve Svitavách o větším zázemí pro bezdomovce. „Pro následující roky máme v plánu vybudovat humanitární centrum, kde bychom lidem bez domova zajistili všechny potřeby. Na to ale potřebujeme získat dostatek peněz," vysvětlil Miloš Vízdal.

V Poličce pomáhají lidem bez vlastního domova už několik let. „Osvědčila se nám spolupráce se soukromou firmou, která poskytuje ubytování mužům," uvedl starosta Jaroslav Martinů. V letošním roce se radní rozhodli ještě k dalšímu kroku. Se stejnou firmou budují ubytování pro ženy. „Společně zprovozníme ještě ubytovnu pro matky s dětmi. Máme vyzkoušené, že tento provoz je pro město nepřijatelnější," potvrdil starosta. První požadavky od žen už zaznamenali, proto je chtějí vyřešit. Ubytují je ještě tuto zimu.