Na silnicích v regionu přibývá elektromobilů a roste i potřeba nových dobíjecích stanic. Několik nových jich v dohledné době vznikne ve Svitavách. Město navíc pořídí dva elektromobily technickým službám.

„Díky dotaci ze Státního fondu životního prostředí koupíme dva elektromobily, které využijeme při běžné činnosti. Obě auta se nabíjí svým kabelem ze sítě, takže nepotřebujeme nabíjecí stanici,“ sdělil Bronislav Olšán, jednatel společnosti Sportes Svitavy. Od nových vozů si slibují snížení nákladů a také více ekologie. Při úklidu v obci využívají elektromobil už od minulého roku také v Dolním Újezdu.

I tak ale řidiči volají po nových dobíjecích stanicích pro auta na elektřinu. Přímo ve Svitavách přibudou hned čtyři. „Ve Svitavách je zatím jedna dobíjecí stanice u Fabriky, ale připravuje se výstavba další stanice u autobusového nádraží. ČEZ chystá dvě stanice. Jedna vznikne na terminálu u vlakového nádraží a druhá u stadionu. Víme, že soukromý investor plánuje stanici také na parkovišti u Kauflandu. Už probíhají stavební řízení investorů,“ informoval starosta Svitav David Šimek.

Upozorňuje, že město to nic nestojí, jen dávají souhlas s využitím pozemků. Se stanicemi počítalo město už při stavbě terminálu a stadionu a je tam připravena kapacita elektřiny. Město zatím elektromobil kupovat nehodlá. Ale není vyloučené, že v budoucnu se jedno v jejich vozovém parku objeví.

I v Moravské Třebové pokračují v podpoře elektromobility. Skupina ČEZ instalovala ve Dvorní ulici novou rychlodobíjecí stanici pro elektromobily. Stojan umožní dobití většiny kapacity baterií e-aut za 20 až 30 minut. Podobné zařízení provozuje firma LUKYsystem od roku 2018 také v ulici nedaleko zimního stadionu. „Moravská Třebová podporuje péči o životní prostředí. Za minulý rok se v našem městě nabíjelo přes 200 elektro aut, což je v průměru šestnáct vozidel měsíčně. Vzhledem k plánované výstavbě dálnice D35 z Hradce Králové do Olomouce má Moravská Třebová ideální předpoklady pro rozvoj elektromobility,“ tvrdí starosta Tomáš Kolkop.

Elektromobily už na českých silnicích zdomácněly. Momentálně jsou jich v České republice více než tři tisíce. „Na území Pardubického kraje provozujeme veřejné dobíjecí stanice v Pardubicích, Hlinsku, Vysokém Mýtě a Hradci nad Svitavou,“ říká Tomáš Chmelík, manažer útvaru čisté technologie ČEZ.

V České republice přibylo v minulém roce 789 e-aut. Odhady dalšího vývoje hovoří od příštího roku o ročních prodejích v řádu tisíců elektromobilů a plug-in hybridů. Stejně jako v dalších zemích Evropy i v České republice se elektrická auta stávají běžnou součástí zejména městského provozu. Vyšší dojezd nových typů elektrických vozů v kombinaci s hustší sítí veřejných dobíjecích stanic také otevírají pro elektromobilitu cestování mezi městy.