Představuje kromě jiného významné rodáky Valentina Oswalda Ottendorferfa a také podnikatele a zachránce stovek židovských obyvatel Oscara Schindlera.

Zároveň ukazuje v netradičním světle také muzeum, Ottendorferův dům a skvosty, jež město lemují ještě z dob největší slávy textilek. Svitavy pak vykreslují jako někejší Manchester západní Moravy. Krátký film je navíc k dispozici ve třech světových jazycích – němčině, angličtině a také polštině. Dílo je součástí projektu Česko-polské hledání hvězdy Davidovy. Natočili ho Petr Horák starší, jeho syn a jeho režisérem je Marián Polák. „Viděl jsem film ve všech jazykových mutacích. Režie se ujal Marián Polák a já myslím, že to filmu jednoznačně prospělo," říká historik Radoslav Fikejz, jenž sestavil scénář snímku. Tvůrci pracovali nejen v létě a na podzim. „Některé věci už se zkrátka nedali stihnout. Proto jsme mohli využít i kvalitních záběrů z naší svitavské televize," přibližuje výrobu snímku Petr Horák starší.

Našli cestu

Autoři projektu přizvali ke spolupráci oblíbeného herce, moderátora a dabéra Miroslava Táborského. „Marián Polák se s ním potkal už v minulosti a díky tomu jsme měli cestičku trochu vyšlapanou. Potom se podíval na koncept a kývl," přibližuje Petr Horák starší.

„Kvituji, že filmaři ke spolupráci přizvali Miroslava Táborského. Jeho komentář posunul film ještě o level výše," dodal Fikejz. Podle historika by filmový materiál nemusel sloužit pouze k propagaci města, jeho pamětihodností i páteřních center ve městě. „Mohl by se stát například i možnou výukovou pomůckou na školách. Jazykové mutace jsou velice pěkně srozumitelné a citlivě přetlumočené. Studenti by jej poté mohli využít i jako dobrý nástroj k vyučování angličtiny, němčiny i polštiny," přidal zajímavou myšlenku Radoslav Fikejz.

Kromě těchto tří jazyků se film nazvaný Svitavy – město otevřené a město v pohybu dočká také překladu do esperanta. Právě tuto organizaci film také představuje. „Právě se na tom pracuje," dodal svitavský historik. Film je pojatý dynamický, zajímavě ztvárněný obrazově. Autoři dokonce k lepšímu prožitku z prezentace města využili i létající dron, které nádherným způsobem „vizualizuje" náměstí, pohled na radnici a také Fabriku. „Nikdy se nepodaří naplnit všechny představy. To nejde ani u velkého celovečerního filmu. Ale odezvy na snímek máme velice kladné," dodal Horák. Film už má shlédnutí od krajanů v Austrálii, Německu či Spojených státech amerických.

Zdroj: Youtube