Členové povodňových komisí jsou v pohotovosti už od minulého týdne. Ve Svitavách zkontrolovali rybníky a poldry. Kdyby toky vystoupily z břehů, mají Svitavští připravený písek a tisíc pylů. Naštěstí je zatím nenaplnili. Zato v Pomezí na u Poličky už v pondělí dobrovolní hasiči pytlovali písek. Pomáhali jim zastupitelé a občané. „Když se ve čtvrtek začala voda valit z polí do obce, bariéry nestačily. Museli jsme napytlovat další čtyři tuny písku,“ sdělil velitel pomezských dobrovolných hasičů Petr Janda. Místní se obávali o nově vybudovaný sportovní areál. Aby voda nepodmáčela hřiště, hasiči vybudovali třiceticentimetrovou hráz z pytlů.

Bílý potok potrápil i obyvatele Poličky. „Za poslední tři roky bylo na stráních v okolí města nejvíce sněhu. Když se ve čtvrtek přidal déšť, byli lidé vyplašení,“ uvedl starosta Jaroslav Martinů. Místní mají v paměti intenzivní tání v roce 2006 a velkou povodeň v létě před dvanácti lety. Dnes již ale odtála většina sněhu a vodu zachytily upuštěné rybníky.

Problémy s velkou vodou řeší pravidelně také v Březové nad Svitavou. Tentokrát je ale ve městě klid. „Ve čtvrtek jsme drželi celý den pohotovost. Hladina řeky stoupala až do devíti hodin večer, ale zatím jsme žádné problémy nezaznamenali. Pro jistotu ale máme připravený písek a pytle. V okolí Březové už není žádný sníh. Protože by mohla způsobit jedině průtrž mračen,“ uvedl Ladislav Felkl, velitel dobrovolných hasičů z Březové.
Před třemi lety postihla velká záplava Cerekvici nad Loučnou. Voda vytopila mateřskou školu, zničila hřiště a lidé ji odčerpávali z několika domů. „Zatím je Loučná klidná a v korytě. Myslím, že se stabilizovala a vylitím už nehrozí,“ informoval starosta Milan Šalda. Na možnou záplavu jsou ale připraveni. Loučná dnes ráno přesáhla hranici sto čtyřiceti centimetrů. (syh, ik)

Informace o stavu řeky Křetínky najdete zde.