Svitavští radní navrhli sloučení Základní školy Sokolovská s Mateřskou školou Pražská. Zastupitelé změnu jednoznačně schválili.

Ke sloučení základní a mateřské školy dojde k prvnímu lednu příštího roku. Pro tento krok se rozhodli svitavští radní a zastupitelé jej na posledním zasedání potvrdili. „K rozhodnutí nás vedlo to, že ředitelka mateřské školy odchází do důchodu. Nabídla se nám možnost, aby objekt spravovala základní škola, a to včetně oprav a údržby areálu mateřské školy,” vysvětlil David Šimek, starosta Svitav.

Všechna práva a závazky převezme Základní škola a Mateřská škola Svitavy Sokolovská od prvního ledna 2012. S financováním obou škol problémy nebudou. „V podstatě se sloučí rozpočty obou škol v jeden,” uvedl starosta. V mateřské škole se od ledna nebude pro děti ani vařit. Školní jídelna se změní ve výdejnu. Jídlo se do školky bude přivážet ze základní školy. Odpadne tak i nákladná oprava kuchyně. Sloučení tedy pomůže snížit náklady města.

Radní si uvědomují, že do budoucna by mohl opadnout babyboom a školky by tak mohly být prázdné. Podle starosty by prostory mateřinky mohla případně využívat základní škola.

Jinou alternativu radnice neměla. „Stejným způsobem byla před lety sloučena základní a mateřská škola v Lačnově,” sdělil Jiří Petr, vedoucí školského odboru ve Svitavách. Podobná reorganizace proběhla také u mateřských škol na ulici ČSA. Jak uvedl Jiří Petr, speciální mateřská škola vznikla sloučením mateřské školy, speciální mateřské školy a mateřské školy při nemocnici.