Kromě toho, že zachraňují životy při dopravních nehodách, se ještě úspěšně účastní soutěží. Svědčí o tom medailová umístění.

Na mistrovství Hasičského záchranného sboru České republiky ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel, které se konalo před několika dny 
v Mladé Boleslavi, vybojovali profesionální hasiči ze Svitav úžasné třetí místo.

Tým, ve složení Roman Pechanec, Petr Dufek, Mirek Dědič, Martin Heger a Štěpán Heger si tak ke zlatu 
a stříbru z předchozích ročníků přivezl ještě bronz.

„Úkolem čtyřčlenných družstev bylo ve stanoveném patnáctiminutovém limitu bezpečně a efektivně vyprostit zraněnou osobu 
z havarovaného vozu a poskytnout jí první předlékařskou pomoc," upřesnil Ladislav Holomčík, tiskový mluvčí HZS Středočeského kraje. Kromě tří základních kritérií, kterými jsou taktika, technika a předlékařská pomoc, hodnotili rozhodčí také dodržování pravidel bezpečnosti práce.

Na soutěži vládla fantastická atmosféra. Snažení patnácti soutěžících družstev z celé republiky přihlížely davy diváků. „Pořadatelé připravili skvělé mistrovství," poznamenal Štěpán Heger, člen svitavského týmu. Letos měli diváci 
o podívanou postaráno. Poprvé v historii mistrovství totiž soutěžily vždy dva týmy současně, a tak mohli přihlížející sledovat a porovnávat, komu se daří lépe.

Nejednomu motoristovi možná i ukápla slza, když viděl, jak se hydraulická nářadí zakusovala do zdemolovaných zcela nových oktávií, fábií a superbů. Není tajemstvím, že auta do soutěže poskytla mladoboleslavská automobilka coby jeden z pořadatelů. Soutěžící se ale soustředili na to, aby co nejlépe a nejrychleji odvedli svoji práci. „Předem připravené scénáře simulovaly dopravní nehody, ke kterým hasiči každodenně vyjíždějí," upřesnil Ladislav Holomčík.

Podle Štěpána Hegera mohl vyhrát každý tým. Svitavským borcům druhé místo uteklo pouze o tři body. Kde je ztratili? „Každá část soutěže je náročná 
a stejně důležitá. Nejvíce bodů nám sebralo bodování za čas. Mohli jsme být také čtvrtí. Mezi třetím a čtvrtým místem byl malý bodový rozdíl. Opravdu konkurence na mistrovství byla velká a rozhodovala rychlost i zcela malé chyby," vysvětlil Štěpán Heger.

Z každé soutěže si svitavští profíci dovezou zkušenosti, které mohou zúročit při své běžné práci. „Každá dopravní nehoda je jiná a něčím specifická, člověk si odnese nové poznatky o postupu, taktice a provedení úspěšného zásahu. Zúčastnili jsme se také semináře o alternativních pohonech automobilů a palivech, jejich nebezpečnosti a rizicích při dopravních nehodách," uvedl Štěpán Heger. Tématem odborných přednášek byly novinky ve vyprošťování z nákladních aut, dále z elektromobilů, hybridních vozidel a aut s pohonem na stlačený zemní plyn.