Nyní je vlastní město, ale zastupitelé schválili na posledním zasedání záměr jejich prodeje.

Dva domy s podloubím v blízkosti kostela a rovněž dům na Vojanově ulici, bývalou Květenu, se rozhodli zastupitelé prodat. Za nemovitosti chtějí získat do městské kasy nejméně deset milionů korun. Jedná se ale zřejmě o jednu z posledních obálkových soutěží na získání významných městských nemovitostí. „V roce 2010 končí všechny prodeje,“ potvrdil na posledním veřejném zasedání zastupitelstva starosta Jiří Brýdl. Podle něj tak městská pokladna přijde o berličku, se kterou mohli zastupitelé v dřívějších letech počítat. Kupující ale musí splnit podmínky, na kterých se zástupci města shodli. Jednou z nich je i předložení podnikatelského záměru na využití domu nebo převzetí nájemních smluv.

Předkupní právo

Kromě dalších podmínek si svitavská radnice vymínila zřízení předkupního práva na uvedené nemovitosti. „Bojím se, že podnikatelský záměr, který je jednou z podmínek prodeje, by po čase mohl „vyšumět“. Pokud by majitel chtěl dům prodat dalšímu zájemci, musí nemovitost nabídnout v prvé řadě městu,“ vysvětlil zastupitel David Šimek, který s návrhem přišel.

Podle odborníků je na prodej podobných nemovitostí vhodný čas. „Lidé, kteří mají peníze, volí v nejisté době raději konzervativnější investice. Tou, narozdíl od obchodování například na kapitálových trzích, může být právě nákup lukrativní nemovitosti,“ domnívá se realitní makléř Petr Sychra ze Svitav.

Naposledy prodali zastupitelé dům na náměstí Míru č.p. 35 v roce 2007. Před pěti lety také změnil majitele bývalý hotel Slavia. Ten od města koupila firma Česká real za tři miliony korun a zatím stále připravuje dokumentaci pro stavební povolení.

Podrobnosti k prodeji domu v ulici Vojanova 210/2 najdete ZDE.

Podrobnosti k prodeji domu na náměstí Míru 143/90 najdete ZDE.

Podrobnosti k prodeji domu na náměstí Míru 144/92 najdete ZDE.