Prostory vodárenského lesa chtějí radní zpřístupnit veřejnosti. První etapu revitalizace zastupitelé už schválili.

Vodárenský les v jihozápadní části města by se měl proměnit v příměstský park. „Naším záměrem je, aby lidé mohli jít na procházku nejen na stadion a k rybníku, ale i do vodárenského lesa,“ řekl David Šimek, starosta Svitav. V prostoru lesa budou moci obdivovat nejen zajímavé rostlinné druhy. Nacházejí se tam také vrty a studny. „Plánujeme, že by se v prostoru lesa zřídila také expozice vodárenství,“ vysvětlil starosta.

Podle zastupitelů je plánovaný projekt dobrým záměrem. „Myslím si, že by bylo dobré, aby se občané mohli s návrhem seznámit,“ uvedla Libuše Vévodová, zastupitelka za sdružení Naše Svitavy. Projekt je prozatím v začátcích. „Chceme s veřejností o projektu diskutovat. V současné době připravujeme studii naučné stezky a doplňujících prvků,“ podotkl David Šimek. S městem spolupracují studenti vysoké školy zahradnické v Lednici. Jejich zajímavé návrhy se v projektu odrazí. „U mokřiny uprostřed lesa plánujeme pozorovatelnu, ze které se lidé budou moci dívat do prostoru. Naučná stezka bude interaktivní. Děti budou moci s přírodou pracovat,“ přiblížil několik nápadů starosta.

V první etapě revitalizace lesa opraví město především cesty. Budou mlatové, přes mokřady povedou dřevěné chodníky. Podle starosty nabídne nově vzniklý park spoustu možností, které Svitavy zatraktivní. Na dvoumilionový projekt by měla až z osmdesáti procent přispět Evropská unie.