Unikátní betlém svitavských betlémářů je ohromující svou pohnutou historií i rozsahem patnácti metrů. Tvoří ho 656 kusů polychromovaných figur a výpravných budov, pět malovaných scenérií a 62 mechanik. V loňském roce byla dokončena jeho kompletní rekonstrukce. Každý betlém vypráví svůj jedinečný příběh a zpřítomňuje Vánoce v různých částech světa. Srdeční záležitostí svitavského muzea je Velký svitavský mechanický betlém.

Vánoční poutákVánoční poutákZdroj: Redakce

"Jeden z největších vyřezávaných betlémů v České republice je velmi cennou památkou s dramatickým osudem. Jedná se o soubor několika betlémů, které ve městě zůstaly po odsunu německého obyvatelstva. Nejstarší figurky pocházejí z konce 18. století, nejmladší z roku 1942. V letech 2012–2022 prošel betlém komplexní rekonstrukcí. Manželé Bergerovi a Látalovi zrestaurovali a doplnili všechny figury, budovy, dáliny i pohybové mechanismy a celý soubor byl restaurátorem Kamilem Andresem sestaven do nové kompozice," přiblížil příběh betlému ředitel svitavského muzea Hynek Stříteský.

Muzeum mechanických betlémů ve Svitavách. Město získalo na stavbu evropskou dotaci 68 milionů korun.
Muzeum mechanických betlémů má zelenou. Svitavy chystají unikátní expozici

Pro letošní rok muzejníci připravili informační leták, který návštěvníkům přiblíží příběh Velkého svitavského mechanického betlému. Dětem zpříjemní jeho poznání nově vytvořený pracovní list, který bude zdarma k dispozici všem zájemcům.

V muzeu bude rovněž otevřena velká výstava betlémů, jejímž jádrem se stane sbírka papírových betlémů Jitky Dolečkové z Dolní Sloupnice. Doplní je autorské betlémy Pavla Peciny a betlémy z nejrůznějších materiálů ze svitavského muzea.

Unikátní projekt muzeum betlémů nabídne prostor pro svitavský betlém a další mechanické betlémy z regionu.
VIZUALIZACE: Vybydlená "trojka" v centru Svitav se změní v muzeum betlémů

Součástí vánočních výstav ve svitavském muzeu a galerii je oblíbená adventní herna pro děti. Zde si děti mohou pohrát s betlémským divadélkem a prostřednictvím loutek si připomenout příběh narození Ježíška. V dřevěných domečcích mohou nakouknout do okének s vánočními symboly, přivonět si k vůním nebo se nechat vyfotit u fotostěny s andělskými křídly.

Velký svitavský mechanický betlém se veřejnosti představí v Městském muzeu a galerii ve Svitavách v rámci muzejní vernisáže 3. prosince a k vidění bude až do 28. ledna 2024.

Zdroj: Iveta Nádvorníková