VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svitavsku „vládnou“ Dvořákovi

Svitavsko - Asi nepřekvapí, že nejčastějším z více než sedmačtyřiceti tisíc našich příjmení, která analyzovali datoví specialisté Deníku, jsou Novákovi.

13.3.2018
SDÍLEJ:

Foto: Shutterstock

Ve všech čtrnácti krajích, sedmasedmdesáti okresech a dvě stě pěti obcích s rozšířenou působností Česka žije bezmála devětašedesát tisíc nositelů toho jména. Započítána jsou obě pohlaví, přičemž mužských nositelů je o tisícovku méně než žen s příjmením Nováková. Obdobné je rozložení četnosti výskytu příjmení rovněž v Pardubickém kraji. Ve čtyřech okresech Deník napočítal čtyři tisíce dvě stě Nováků.

Přímo na Svitavsku je situace odlišná. Ano, i zde mají Novákovi ve výsledcích analýzy významné místo, skončili na pomyslné druhé příčce, prvenství však náleží Dvořákům. Ve svitavském okrese žije devět set nositelů tohoto příjmení. Novákových je pouze o necelé tři stovky méně.

A Dvořákovi dominují i při pohledu na shromážděná data skrze obce s rozšířenou působností. S jednou výjimkou. Nejpočetnější jsou na Moravskotřebovsku, Poličsku i Svitavsku. Na Litomyšlsku však nositele tohoto příjmení předčili Kopečtí, Kovářovi a také už zmínění Novákovi. Dvořákovi zůstali až na čtvrtém místě. Mezi nejfrekventovanější příjmení na Svitavsku dále patří například Novotní, Kučerovi, Navrátilovi, Jílkovi, Svobodovi nebo Pospíšilovi.

Specifikem Svitavska je hojné zastoupení německých jmen

Potřeba rozlišovat vedle rodného, dříve křestního, jména i příjmení nositele se v českém prostoru objevuje od 14. století. Souvisí s nárůstem úředních písemných záznamů, jako byly urbáře, soupisy půdy, poddanských dávek a robot. Později se k nim připojily lánové rejstříky nebo berní záznamy, ale i soupisy poddaných podle víry. Vyvrcholením evidenčních snah byly katastry. Ve všech těchto písemnostech bylo nezbytné od sebe konkrétní osoby jednoznačně odlišit. Příjmení se ustálila na konci 18. století, kdy byla jejich neměnnost a dědičnost nařízena zákonem.

PŮVOD PŘÍJMENÍ
U některých příjmení není, alespoň na první pohled, nijak složité odhadnout, jak asi vznikla. Některá se vyvinula z nedědičných přízvisek, která jejich nositelé získávali po rodičích. Ze zaznamenaných na Svitavsku třeba Janků. Jiná podle okolností, například tělesných a duševních vlastností, návyků nebo zaměstnání. Častá byla i tvorba příjmení z místních jmen nebo domovních znamení.

Třetí významnou skupinu představují příjmení utvořená z podstatných a přídavných jmen, sloves, příslovcí, spojek a částic. Naopak poměrně vzácná jsou podle jazykovědců příjmení vzniklá z celých vět. Nezanedbatelnou skupinu tvoří příjmení ze slov cizího původu. Nejčastěji jde o německá, slovenská a polská jména.

Na Svitavsku nacházíme poměrně hodně německých příjmení. Některá v původní nebo jen mírně počeštěné podobě, jiná ve zcela přizpůsobených tvarech, které zachovávají rozkolísanost písařských zvyklostí nebo starý pravopis. Často se píší tak, jak byla zapsána v rodných dokladech bez ohledu na současnou pravopisnou normu.

K nejhojnějším patří kupříkladu Flídr (166), Lorenc (94), německá podoba jména Vavřinec, Šmíd (82), Kyncl (68), Hegr (62), Müller (53) i Mlynář (39), Mauerová (52), Štefl (51), Dittrich (43), Fajmon, Groulíková, Štaud (43), Friedl (42), Seidl (41), Lustyk (40), Poul (39), Fišer (37), Fuchs (35), Bauer (34), Langer (31), Neubauer, Schusterová (27), Leinweber (24), Hartmanová (22), Schreiber (19), Weis (16) i Vajsová (9).

Letmý výčet je zřejmě odrazem historického vývoje. Velkou část dnešního Svitavska až do konce druhé světové války pokrýval největší německý jazykový ostrov v Československu. Nepochybně však v poslední době přibývají příjmení vietnamská, například Nguyen (11) nebo Hoang (4).

Mezi příjmeními tu a tam nacházíme i jména slavných rodáků. Za všechny můžeme uvést příjmení Martinů, Drašar nebo Lašek. Jestli se ale jedná o osoby se známými osobnostmi spřízněné, ze statistických přehledů vyčíst nejde.

Autor: Jiří Šmeral

13.3.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Odborný pracovník 25 000 Kč

Specialisté v oblasti podnikové ekonomie Ekonom/ka. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Výhody: stravenky. Pracoviště: Stavebniny stupka s. r. o. - moravská třebová (pivovarská), Pivovarská, č.p. 130, 571 01 Moravská Třebová 1. Informace: Radomíra Žilková, +420 735 121 050.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 74 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Dělník/Dělnice ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 74 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: práce ve výrobě se dřevem, Požadujeme: místo pouze pro OZP, jedná se o pozici dělníka v dřevovýrobě (jednoduchá výroba ze dřeva), lehká práce, fyzicky nenáročná, možnost práce v sedě, Nabízíme: motivační finanční ohodnocení od 70 Kč/hod, v pracovní době jsou zajištěny dostatečné časové přestávky, které jsou pro odpočinek, možnost zkrácených úvazků 2h, 4h, 6h denně, práce v nové rozvíjející se společnosti, náplň práce se snažíme přizpůsobit jakémukoliv zdravotnímu postižení, aby osoby se zdravotním postižením dostaly možnost uplatnit se na trhu práce, přijďte se za námi podívat a my Vám ukážeme o jakou práci se jedná a společně se domluvíme co byste ve výrobě zvládli, produkty, které se vyrábí najdete na www.lucorp.cz. Pracoviště: Lucorp s.r.o. - kunčina, 569 24 Kunčina. Informace: Lukáš Kolouch, +420 731 488 882.

Zákaznický servis - Zákaznický servis Pracovníci v zákaznických 18 000 Kč

Pracovníci v zákaznických kontaktních centrech Specialista/specialistka zákaznického servisu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Komunikace s lidmi je tvým potěšením? Zvládneš udělat maximum, aby byl zákazník spokojený? Přijď mezi nás a ukaž nám, že můžeš být posilou našeho týmu., , Jaká Tě čeká práce:, " Budeš přijímat a zpracovávat objednávky., " Komunikace se zákazníky a kolegy napříč celou společností bude tvojí každodenní činností., Co očekáváme:, " Máš vynikající komunikační schopnosti., " Nebojíš se zvednout telefon, když zazvoní., " Ovládáš práci na PC a MS Office., " Dokážeš pracovat samostatně a nebojíš se odpovědnosti za své činy., " Pokud máš znalosti programu Money S3, S5 - výhoda pro tebe., Na co se můžeš těšit:, " Zázemí úspěšné české společnosti., " Přátelskou partu kolegů, kteří dokáží nejen oslavit skvělé výsledky, ale také povzbudit a poradit, když se nedaří., " Budeš mít možnost vzdělávat se, jak v produktech, tak ve svých dovednostech., " Firemní akce, na které se dlouho vzpomíná., " Samozřejmostí je mobilní telefon s neomezeným tarifem., " PODPORU, sami víme, že každý začátek je těžký., Jdeš do toho s námi?, " Jestli tě pracovní pozice zaujala, pošli nám životopis a my tě budeme kontaktovat., , Výhody:, Stravenky, mobilní telefon s neomezeným tarifem, sodexo benefity. Pracoviště: Papera s.r.o., Hálkova, č.p. 2217, 568 02 Svitavy 2. Informace: Lenka Boštíková, .

Obchod - Obchod Obchodní zástupce 30 000 Kč

Obchodní zástupci Obchodní zástupce. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Obchodní zástupce, NAVÝŠENÍ ZÁKLADNÍ MZDY, Společnost Rodinná energie a.s. nabízí pozici obchodního zástupce. Pokud nechcete jenom sedět v kanceláři a každý den vídat ty samé tváře, máte obchodního ducha a srdce hráče, je tato pozice přímo dělaná pro Vás! , Očekáváme od Vás:, Proaktivní přístup, asertivní jednání, srdce a duši obchodníka, skvělou výřečnost, komunikační a prezentační dovednosti, řidičský průkaz skupiny B, loajalitu, flexibilitu a ochotu učit se nové věci., Nabízíme Vám: , Smlouvu na dobu neurčitou, mzdové ohodnocení 30.000 + prémie závislé na úspěšnosti obchodníka, možnost využívat služebního telefonu a automobilu, různorodou samostatnou práci s možností profesního růstu a výborné mzdové ohodnocení., Co bude náplní Vaší práce?, Prezentace naší společnosti a prodej našich produktů, přímá reprezentace, a uzavírání obchodů. , Své životopisy zasílejte na personalni@rodinna-energie.cz. Pracoviště: Rodinná energie a.s., Na Lánech, č.p. 764, 570 01 Litomyšl. Informace: Lukáš Pešek, +420 777 486 951.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rekonstrukce svitavského přednádraží začala.

Rekonstrukce svitavského přednádraží začala

Špindlerův Mlýn.
17

Česko v noci opět sevřely rekordní mrazy. Má se postupně oteplovat

Cestami víry: Otec Šebestián

Moravská Třebová – V cyklu Cesty víry odvysílala Česká televize autentický příběh moravskotřebovského františkána Šebestiána Smrčiny, který se dotkl dna a dnes mění životy těch, které jiní už odepsali.

Poslední samec nosorožce severního bílého Sudán je po smrti

Dvůr Králové - Po smrti posledního samce zůstávají na světě poslední dvě samice nosorožce severního bílého.

Požár na dálnici, noc hrůzy v průsmyku a zmrzlí lyžníci: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 19. března 2018.

Čtenáři, hrajte o sud piva a televizor

Svitavy - Populární tipovací soutěž Deníku TIP liga se opět rozbíhá. Čtenáři, tipujte výsledky okresních fotbalových zápasů a vyhrajte zajímavé ceny.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT