Kdo prochází Lanškrounskou ulicí, nemůže si nevšimnout, že na začátku týdne stavbaři s těžkou technikou ubourali přední část budovy. Celý objekt někdejšího domu dětí ale nezmizí. Firma, která ho koupila, má jasnou vizi. „Plánujeme zde vybudovat rezidenční byty. Nyní jsme ve fázi přípravy studie, kterou jsme zadali zkušenému architektovi," informoval Jan Burda, jednatel společnosti Reality Mouřenín.

Pěkné místo u parku

Vedení firmy má několik variant. Která bude ta pravá, ještě ale nevědí. Podle jednatele musí stavba urbanisticky zapadnout do prostředí, ve kterém stojí. „Je v pěkné části města. Využijeme jeho polohu v těsné blízkosti parku," uvedl Jan Burda.  Lidé zde najdou kvalitní  bydlení.

Společnost se chce  do rekonstrukce pustit ještě v letošním roce. Kolik peněz oprava spolkne, si Jan Burda bez studie ale netroufá říci. Předpokládá, že bude nákladná, řádově v desítkách milionů korun. Přesnější údaje se  dozví, až bude mít na stole projektovou  dokumentaci.

V současné době má vedení firmy v ruce platný demoliční výměr. „Zbourali jsme sál. Vybourali jsme a demontujeme také okna," řekl Jan Burda. Mají totiž špatné zkušenosti s nenechavci. Tradičně se už našli  takoví, kteří do objektu vnikli a snažili se ještě urvat, co  šlo.

Jan Burda potvrdil i to, že „ókáčko" je značně vybydlené. „Náklady na provoz takového objektu by byly vysoké, špatné topení, elektřina, okna, kterými protahovalo. V sále už nebylo vůbec nic. Stavba je ale celkem mladá," popisoval jednatel Burda.

Ohlédnutí

Povedený pracovník krajského úřadu prodal před lety „ókáčko" za hubičku americké firmě. Po dlouhých tahanicích jej soud v roce 2008 vrátil  státu. Ten ho nabídl před dvěma lety městu. Podmínkou ale bylo, že v něm po dobu dvaceti let musí provozovat  stejnou činnost jako doposud. Na to vedení města nepřistoupilo. Pomalu chátrající objekt navíc vyžadoval rekonstrukci a na ni by se v městské kase nenašly peníze. Dům dětí se vloni přestěhoval. Stát nakonec budovu přece jen prodal.