Město se připravuje na údržbu a opravy veřejných ploch a budov centrální zóny svého náměstí.

Od zásadní rekonstrukce náměstí Míru uplynulo už několik let a radnice musí opět investovat do oprav. Zatím kontroluje technický stav budov a zjišťuje, co všechno bude potřebné opravit. „Na budovy, které jsou v majetku města, připravíme dokumentaci stávajícího stavu s vyhodnocením nutných oprav. To samé zajistíme také u objektů soukromých vlastníků,“ vysvětlil místostarosta Pavel Čížek.

Peníze musí radnice najít rovněž na rekonstrukci některých veřejných prostranství, včetně chodníků a pasáží. „Jak rozsáhlé budou opravy, budeme vědět až po dokončení kontroly,“ uzavřel místostarosta Čížek. Lidem navíc vadí, že na náměstí je moc asijských prodejců. „V Litomyšli je to jiné. Tady jsou obchody s levným textilem a obuví. Chybí tu čeští prodejci,“ řekla Linda Kopecká. To ale radnice ovlivnit nemůže.

Navíc město investuje peníze do modernizace kamerového systému. Svitavští radní se rozhodli, že nově umístí kameru také do spodní části náměstí, kde dohled chybí.

K velká rekonstrukci náměstí ve Svitavách došlo v roce 1994. Tehdy za regeneraci město získalo cenu za nejlepší rekonstrukci v republice. O deset let později Svitavy investovaly do úprav zeleně v centru.

(ik, ap)