Po Evropě docela běžná věc, ale s něčím podobným přišly před několika lety také svitavští muzejníci. Na páteční večer přichystali Muzejní noc Letem létem, která tu běží už od roku 2008 a letos nabídne naprosté bomby.

„Na akci se podílí také Národní technické muzeum," připomněla Blanka Čuhelová, ředitelka svitavského muzea. Proč se v muzeu objeví právě letadlo? Letošním mottem je právě létání. „Přízemí muzea zaplní letadla a letadélka. Dozvíte se mnohé o historii aviatiky v našem regionu, vyzkoušíte trenažér na udržení rovnováhy, sami si sestavíte modely letadel," láká návštěvníky do muzea Čuhelová.

Na nádvoří přistane kromě jiného právě model letounu Blériot, který proslavil průkopník létání u nás Jan Kašpar. Výstava zmapuje vývoj letectví v Pardubickém kraji mezi lety 1910 až 1948. Jejími autory jsou lidé z Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě. Exponáty představí také Národní technické muzeum, Vojenský ústav v Praze i soukromí sběratelé a modeláři.

Uvede ji ředitel regionálního muzea ve Vysokém Mýtě Radim Urbánek. Výstavu mimo jiné doplní také obhlídka dobových šatů ze třicátých a čtyřicátých let.

Muzem připraví také dílny pro děti s populárním spisovatelem a autorem knihy Jak si postavit auto Martinem Sodomkou. Aby Svitavy působily jako vskutku město letounů, na městském stadionu Cihelna se v sobotu uskuteční také Mistrovství České republiky mládeže leteckých modelářů.

„Lidé se mohou těšit také na přednášku Pavla Fencla, který připravoval rozměrný model pro film Tmavomodrý svět," doplnila Čuhelová. Beseda k letounu je však naplánovaná až na úplný závěr výstavy na 27. září.

„Už nyní však rodiče a děti čekají také další zážitky. Zažijí totiž tajuplnou prohlídku Ottendorferova domu," uzavřela ředitelka. Narazí tu totiž na pohádkové postavy i strašidla. Rodiny se zároveň dostanou zcela zdarma na část výstavy Viewpoints, kde si prohlédnou dílo Michala Krawiece z polské univerzity v Opole.