V několik let uzavřeném hotelu Slavia ve Svitavách panuje čilý stavební ruch. Noví investoři ho opravují. Některé části komplexu už jsou v provozu. Na jaře se otevřou další.

Majitelé tří historických budov v centru Svitav, z nichž se hotel skládá, dokončili opravu střech a přistavěli zadní zeď. Ta původní měla narušenou statiku. „V současné době máme kompletně novou střechu. Postavili jsme štítovou zeď ze strany od pekárny i novou kotelnu pro celý dům. Dokončili jsme také kompletní rozvody elektřiny, vody a topení. Vybudovali jsme plynovodní, vodovodní i kanalizační přípojky," sdělil Patrik Čermák, jednatel realitní kanceláře Mouřenín, která je majitelem prostřední budovy. V zadní části objektu přistavěli navíc schodiště.

Termín pro dokončení je na konci roku 2014. Jak Patrik Čermák odhaduje, ze tří čtvrtin mají už práce hotové. „Počítali jsme, že technický stav budov je hodně špatný. To se i potvrdilo, ale nepřekvapilo. Všechny základní věci už máme zasanované. Teď budeme řešit interiéry," uvedl jednatel realitní kanceláře. V podkroví se řemeslníci připravují na sádrokartonové konstrukce. Pokud vše půjde i nadále bez problémů, hotel by první návštěvníky mohl uvítat už koncem příštího roku.

Banka i obchod

Stavební práce jsou tedy v předstihu. Není proto překvapením, že v přízemí je už otevřena banka. V horním patře jednoho z domů budou po dokončení interiérů příští rok na jaře byty a kanceláře. Majitel počítá také s vlastním obchodem. 

Stavební práce v bývalém hotelu Slavia na svitavském náměstí pokračují. To, co před lety slíbili Italové, plní dnes české společnosti.

Jeden z domů vlastní firma Elektrima. Majitel se tak díky uvážené koupi dočká i vlastní prodejny. „V přízemí zřídíme prodejnu světel a elektrospotřebičů, nad kterou budou kanceláře a zázemí firmy," potvrdil zástupce firmy Milan Poul. Rekonstrukcí vzniknou v horních patrech rovněž tři nájemní byty. „Dokončujeme zateplení budovy. Poté se zaměříme hlavně na práce uvnitř, čeká nás dokončení podlah, omítek, úprava interiérů," vysvětlil podnikatel. Dokončovací práce zaberou nejvíce času. „Počítáme s tím, že pokud vše půjde tak, jak má, na jaře příštího roku bychom mohli zahájit provoz," řekl Milan Poul.
Restaurace
Svitavané se dočkají také restaurace s interiérem v retro stylu první republiky. „Prostory restaurace, tančírny a ubytovací prostory se mají otevřít na příští turistickou sezonu," uvedl starosta David Šimek. Investor ale nechce slibovat bližší termín. „Máme hotovou hrubou stavbu, novou střechu a světlík. Čekají nás vnitřní stavební úpravy," informoval Petr Kudla, zástupce firmy Finex Investment. Nedokáže odhadnout, v jakém časovém horizontu by mohli restauraci otevřít. „Řešili jsme havarijní stav nemovitosti. Z původní budovy nezůstalo téměř nic," vysvětlil Petr Kudla.
Sešlý hotel před osmi lety koupil od města italský podnikatel Claudio Leo Personnettaz za 3,2 milionu korun. Zboural zadní trakt včetně historického sálu, ale z jeho dalších plánů sešlo. Radní se s Italem po čase dohodli. Podařilo se jim sehnat kupce, kteří zchátralé trojdomí na náměstí odkoupili za 11,4 milionu korun. Ti začali sliby plnit. Pracují na hotelu i restauraci. Mají je předat do tří let od koupě.

(kk, čtk)

Věříte, že se Slavia otevře?

close Sterenčák zoom_in

Ladislav Sterenčák Svitavy
Byl bych rád, kdyby se to podařilo. Nebude taková jako dřív. Chodívali jsme tam. Líbila se nám v duchu třicátých let.

close Vocásková zoom_in
Zuzana Vocásková, Svitavy
Už tu byly četné pokusy, při kterých přišla o krásný sál. Doufám, že se podaří alespoň v nějakých mezích Slavii otevřít.

close Szapowal zoom_in
Stanislav Szapowal, Svitavy
Rád bych se znovuotevření Slavie ještě dožil. Chodil jsem tam. Byla tam příjemná obsluha a pěkné prostředí. Líbila se mi.