Malé, velké, kulaté, oválné i šišaté a všechny pěkně do oranžova – zkrátka dýně. Patří k Halloweenu, který v Čechách pomalu ale jistě zdomácňuje, obdobně jako dýňová polévka na našich talířích. Dýňovka má neuvěřitelné množství variant.

Zjistit, která je nejchutnější, se pokusila odborná porota v čele s šéfkuchařem Václavem Šmerdou ve Svitavách. Ve středu se v restauraci střední integrované školy ve Fabrice konal první ročník soutěže o nejlepší dýňovou polévku Svitavská dýňovka 2013.

Pokaždé jiná

„Porota hodnotila chuť, vůni, vzhled spolu s konzistencí a sladění ingrediencí," uvedla Kateřina Krausová z Mateřského a rodinného centra Krůček, které klání zorganizovalo.

Nejlepší známky získala od hodnotitelů ve všech kategoriích polévka připravená týmem kuchařů, kteří vaří v jídelně u svitavské základní školy na ulici T. G. Masaryka. Jejich krém z dýně Hokkaidó podávaný s praženými dýňovými semínky a creme fraiche ukrýval mimo jiné i jablka, sladké brambory a zázvor.

Krém nebo pyré

Zahanbit se však nenechali ani jednotlivci – neprofesionálové. Na svou dýňovku může být pyšná další v pořadí Zdena Vařejková, která v postupu přípravy uvádí, že je nutné vařit především s láskou. Třetí nejchutnější dýňovou polévku pak uvařil Jaroslav Havlíček. „Dýňová polévka má být krém nebo pyré. Je dobré ji po rozmixování ještě přepasírovat. Dýňový olej chuť také zvýrazní. Podáváte-li k polévce i dýňová nebo slunečnicová semínka, je vhodné je jemně opražit," radil šéfkuchař Václav Šmerda, předseda pobočky Asociace kuchařů a cukrářů České republiky pro východní Čechy.

Nová tradice

Soutěž o nejlepší dýňovou polévku se chystají maminky z mateřského centra Krůček pořádat i příští rok. Věří, že nová svitavská tradice, která má obohatit pravidelné halloweenské slavnosti, byla úspěšně založena.

(syh)