Mezi těmi, kteří si pořídili svůj strom v budoucím parku, jsou manželé Kolečkářovi ze Svitav. „Vybrali jsme si javor babyka. Původně jsme chtěli kaštan, ale ten v nabídce není. Přemýšleli jsme. Zjistili jsme, že máme rádi javory," uvedla Helena Kolečkářová.

Který je ten pravý?

Zvolili babyku. „Není příliš rozšířená. Spíš zde roste klen a mléč," vysvětlila majitelka stromu. Je přesvědčená o tom, že je to velice dobrý nápad. Každý člověk si nemůže vysadit svůj oblíbený strom, pokud pro něj nemá vhodné místo. „Jsme rádi, že tato nabídka přišla. Líbí se nám to," řekla Helena Kolečkářová.

Tím, že lidé budou mít v parku vlastní strom, budou mít také o důvod víc, aby tam chodili. „Máme pejska, chodíme s ním na procházky. Až poroste v parku náš javor, určitě se tam budeme chodit dívat, jak se mu daří," podotkla Helena Kolečkářová.

Svitavané si stromy a keře  rezervují a kupují ve svitavském informačním centru na náměstí. „Vyprodaná je borovice lesní a modřín opadavý. Velký zájem je o javor, dub a jeřáb, z keřů se nejvíce prodává líska," informovala Kateřina Pavlíčková ze svitavského íčka. Ze stromů je stále ještě v nabídce bříza bělokorá, třešeň, javor babyka, mléč i klen, střemcha, lípa, habr, ale i buk lesní, borovice lesní, jeřáb ptačí, z keřů líska obecná, ptačí zob, trnka, svída obecná, bez černý, zimolez, růže šípková, hloh, dřín, kalina, dřišťál, tis, barvínek i meruzalka alpská.   Podle ceníku pořízení keře vyjde na tisíc čtyři sta korun,  stromy jsou naceněné od šesti do osmi a půl tisíce korun. V částce je zahrnutá i péče o dřevinu po dobu pěti let.

Také starosta Svitav David Šimek si zarezervoval jeden ze stromů. „Mám zamluvený dub. Vybral jsem si ho proto, že jsem se narodil v březnu a podle keltského kalendáře je mým stromem právě dub," uvedl starosta. Na novou  zeleň ve městě se skládají celé rodiny. Kvůli vyšší ceně si je lidé mohou zamluvit a až si našetří, přijdou zaplatit. Výhodou je, že si náklady mohou odečíst z daní.

Firmy a školy

Radní předpokládají, že by mohly o stromy projevit zájem také svitavské firmy. „Máme v plánu je obejít. Věříme tomu, že do konce roku budou nejen stromy, ale i keře vyprodané," dodal David Šimek. Nakupovat budou i školy. Pokud si lidé chtějí vybrat, neměli by dlouho váhat.