Slib zazněl u hrobu Magdaleny Dobromily Rettigové. Průvod kuchařů  poté vyrazil na náměstí, kde se pustili do vaření nejen vybraných pochoutek, ale také klasických českých jídel.

Svíčková, gulášek, míchané nápoje i halušky ze Slovenska. Gurmáni si užili v sobotu v Litomyšli opravdové hody.  Sedm restaurací  se zúčastnilo soutěže o nejlepší svíčkovou. „Dala jsem si všechny a mám svého favorita. Nejvíce mi chutnala ta z Čisté, byla vynikající," pochvalovala si Jarmila Kusá.

Meruňky 
do svíčkové

Podle receptu Magdaleny Dobromily Rettigové uvařil svíčkovou kuchař Roman Ťulpa z litomyšlské restaurace Karlov. „Našel jsem od Rettigové zajímavý recept, kdy do jedné svíčkové dala meruňkový kompot. To je docela dobrá změna. Jeden rozmixovaný a podušený kompot jsem přidal na závěr do svíčkové, v tom bylo to kouzlo. Byla trochu jiná, nedával jsem cukr, ale místo něho kompot," vysvětlil kuchař Roman  Ťulpa. Sám používá některé  recepty od Rettigové, zejména při zážitkovém menu. „Její recepty jsou jednoduché, zajímavé, na tu dobu to byla absolutní špička. Dneska se k tomu vracíme a je zase moderní. Nejzajímavější co jsem od ní vařil, byl  hovězí jazyk, který nebyl komerční, nastříknutý, ale  čerstvý z mladého býčka a byl jen osolený a uvařený přes noc. Vařil se asi osm hodin  v osmdesátistupňovém vývaru s kořenovou zeleninou a byl košér," dodal  zkušený kuchař.  Tvrdí, že suroviny dnes není problém sehnat, ale horší je to s kvalitním masem. „Ideální je od soukromého farmáře. Jinak si koupíte býka a dostanete starší krávu. Potom to vaříte a výsledek je špatný," řekl  Roman Ťulpa.

Porotě chutnaly všechny připravené svíčkové, ale o něco více je zaujala  ta od kuchařů z lanškrounské restaurace Pod Radnicí.

A kdo neměl chuť na svíčkovou s knedlíky a hovězím masem, mohl si dát pravý kotlíkový guláš.  Na Toulovcově náměstí voněl hned z několika kotlíků. Právě tady se totiž konala soutěž ve vaření kotlíkového guláše. „Náš guláš je uvařený z hovězích líček, která jsou dneska vzácná. Je to výsekové maso, ale hůře dostupné na trhu, protože je velmi kvalitní. Máme klasický recept na guláš s cibulovým základem a jako hlavní surovinu  používáme hovězí líčka. Děláme ho doma, ale v kotlíku poprvé," řekl Martin Samek  z týmu  Sam.

To ostříleným kotlíkářem je  tým z hotelové školy v Moravské Třebové. Pravidelně totiž jezdí na soutěže. „Je to běžný guláš připravovaný s láskou. Vaříme ho s hovězí kližkou, pikantními klobáskami. No ochutnejte, já myslím, že je dobrý," zvala  na guláš mistrová Marta Šimášková. Nejlepší guláš vybírala porota a také  sami lidé. Těm nejvíce zachutnal  guláš  z kotlíku Hanky a Luboše Švehelkových.  „Asi lidem fakt chutnal, protože ten čtrnáctilitrový kotlík nám vydržel asi dvacet minut," řekl Luboš Švehelka. Na celostátní finále do Přerova ale vyrazí „cikánský tým" Fekete Magyar Banda.      Právě jejich guláš totiž porota ocenila jako nejlepší.

Bábovky 
i lahodné ústřice

Spolek paní a dívek vyhlásil soutěž o nejlepší bábovku. Donesené kousky hodnotil jeden z nejlepších českých cukrářů Vladimír Krofta.  „Úžasná soutěž. Všechny bábovky mají svého ducha, daly práci. Oceňuji i staré formy a zajímavé recepty," uvedl Vladimír Krofta. Porotu zaujala bábovka s bílým marcipánem, ale nejvíce jim chutnala kynutá  s několika druhy náplní.

Kromě české kuchyně  si lidé vychutnali exotické koktejly nebo vybranou lahůdku – ústřice.  Někteří si je dali vůbec poprvé v životě. „Opravdu jsou ústřice živé. Mám je z francouzské oblasti Bretaň z mořských chovů.  Správně se jedí  za syrova nebo se dají  zastříknout citronem, limetkou, šampusem. Tím ji okamžitě zabijete. Dají se i tepelně upravit," přibližuje  kuchař Josef Tojnar. A jak ústřice chutnají? „Kdo má rád suché bílé víno, na patře pocítí sucho, takový kov, tak to je ono," popisuje kuchař.

Gastronomické slavnosti zakončil včera společný oběd. Podávala se česká klasika – pečená husička s variací knedlíků  a zelí.