Světová špička

Do Svitav přijela reprezentace ze třinácti zemí světa. „Je to zhruba čtyři sta účastníků včetně doprovodu, trenérů a masérů," informoval Josef Bidmon, starosta Krajského sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Pardubického kraje. Naši reprezentanti patří k světové špičce, přesto ale budou mít silnou konkurenci. Jak poznamenal starosta krajského sdružení, k největším soupeřům patří Ukrajina, u které bylo až téměř do poslední chvíle nejasné, zda se zúčastní, dále Kazachstán a Rusko.

Závodníci budou bojovat o cenné body už od středečního rána. „Mistrovství začne výstupem na cvičnou věž ve všech kategoriích," upřesnil Josef Bidmon. Od šestnácti hodin je připravený kulturní program, který bude předzvěstí slavnostního zahájení v sedmnáct hodin.

Zahraniční hosté

Světovou sportovní událost si nenechá ujít celá řada hostů. Podle Josefa Bidmona nebudou chybět představitelé jednotlivých států a hasičstva. „Účast přislíbil náměstek ministra pro mimořádné události Ruské federace, ministr vnitra Litvy, ale i ministr školství a ministr vnitra České republiky, představitelé samosprávy Pardubického kraje a mnozí další," sdělil Josef Bidmon.

Sportoviště na úrovni

V České republice se mistrovství světa juniorů a dorostu koná poprvé. Na světových šampionátech v minulých letech nechyběla Monika Němečková, náměstkyně starosty Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, a tak může porovnávat, zda zázemí a stadion pro takovou sportovní událost vyhovuje.
„Záleží na tom, z jakého to berete pohledu a záleží také na pořadatelském státu. Ve Svitavách je sice menší stadion, zejména po stránce divácké. Z hlediska toho ostatního je ale naprosto srovnatelný. Sportoviště jsou výborná. Dá se říci, že jejich úroveň je i vyšší," konstatovala Monika Němečková. O kapacitě míst pro diváky pořadatelé věděli, proto ji navyšovali přídavnými tribunami.

Pro účastníky šampionátu vyrostlo u stadionu také stanové městečko. „Každá země má svůj stan, kde má své zázemí, kde si sportovci mohou odpočinout," uvedl Josef Bidmon.