Do Svitav si pro světlo z Ježíšova rodiště přijeli i skauti z okolních měst. „Pro nás skauty je to symbol naděje, míru, pokoje i vánočních svátků. Je naším tradičním posláním předávat ho veřejnosti," uvedl Pavel Navrátil, vedoucí moravskotřebovského skautského oddílu. Do Moravské Třebové ho ze Svitav vezli už popatnácté. „Nedokážeme si Vánoce bez něho představit. Patří k nim," poznamenal Pavel Navrátil. V Moravské Třebové ho světlonoši předávali v neděli v parku u muzea.

Na plamínek ve Svitavách čekali také skauti z Poličky. „Je to hezká tradice. Betlémské světlo je potěšením pro všechny naše příbuzné a ostatní lidi, kteří si ho od nás vezmou. Mohou si ho vyzvednout také v informačním centru, v Centru Bohuslava Martinů, v obou farách, katolické i evangelické," upřesnil poličský skaut Jan Stifter. Tam totiž bude tento symbol plát po celé svátky.

Svitavští skauti přenesli plamínek, který pochází z rodiště Ježíše, do kostela Navštívení Panny Marie na náměstí ještě v sobotu. Od nedělní ranní mše už je k dispozici všem, kteří chtějí mít světlo z Betléma ve svých domovech. Světlonoše budou lidé ve Svitavách potkávat i na Štědrý den dopoledne. Plamínek zanesou také do lánského penzionu. „Je to už tradice. Důchodci tam většinou zůstávají sami. Betlémské světlo je potěší," řekl svitavský skaut Antonín Benc. Poté od jedenácti do dvanácti hodin budou světlo rozdávat ještě lidem, kteří přijdou na náměstí k vánočnímu stromu. Neustále světlo plane v kostele na náměstí, kam si pro něj mohou přijít Svitavané, ale i přespolní. „U oltáře hoří svíce s betlémským světlem pořád, tedy nejen ve svátečních dnech, ale i v průběhu celého následujícího týdne," informoval Antonín Benc.

Na rychlík se světlem z Betléma čekali rovněž skauti z Brněnce. Ti si ho vyzvedli v sobotu krátce před desátou hodinou v Březové nad Svitavou. „Až do poledne jsme ho pak předávali zájemcům na obecním úřadě v Brněnci. Letos nám pomáhali i nejmladší skautíci, malá vlčata," uvedl vedoucí brněneckých skautů Jan Datinský. Betlémské světlo přebírají a předávají nepřetržitě už dvacet jedna let. „Roznášíme jej i po okolí, do Bělé, Banína, Vítějevsi, Svojanova, Bohuňova, Březové a dalších obcí. Světýlko přebírala i naše nejmladší světluška Anička Opršálová," sdělil brněnecký skaut. Má jen jeden a půl roku.