V těchto dnech Trunec finišuje s vánoční výzdobou na svém domku a zahradě. Vše musí stihnout do první adventní neděle. Tisíce žárovek poprvé zazáří společně s kulisou koled do tmy už v neděli 29. listopadu. „Výzdobu mám hotovou asi z 80 procent, ještě mi chybí zahrada a věci okolo. Musím také nazdobit nové sáně,“ říká světlonoš. Právě historické sáně jsou letošní velkou novinkou v Chotovicích. Rekordman je našel náhodou v inzerátu na internetu. „Jel jsem pro ně až do Písku. Je jim 110 let a nejsou vůbec poničené. Původně se zapřahaly za koně. Jsou dlouhé tři a půl metru a na šířku měří něco přes metr,“ popisuje Trunec.

Zahradu u domu ale po mnoha letech opustila dominanta, a to pětadvacetimetrový smrk. Václav Trunec ho daroval Litomyšli a nově zdobí Smetanovo náměstí. Jen na něj dával vždy okolo dvou tisíc žárovek. „Sice jsme skáceli smrk, ale ta světýlka dám zase někam jinam. Ještě jsem nějaké žárovky přikoupil, takže jich letos bude svítit asi 65 tisíc, což je zhruba o čtyři tisíce více než loni,“ dodává.

Vstup jen v roušce

I on musí počítat s tím, že platí vládní opatření a davy na zahradě nejsou možné. Jen za loňskou sezonu přijelo do Chotovic za vánočně osvětleným domem 25 tisíc lidí. „První víkend bývá slabší a pak uvidíme, třeba přijde rozvolnění. Každopádně budu mít u domu dezinfekci a vstup bude jen v rouškách,“ říká majitel domu.

Ilustrační foto.
Vánoční strom v Poličce se letos rozzáří do ticha

Pro zájemce o jedinečnou vánoční atmosféru má světlonoš Trunec dobrou zprávu. Zatímco v minulých letech jeho dům svítil jen do konce ledna, tentokrát výjimečně nechá vše zapojené až do února. „Bude to jen tuto sezonu. Pokud budou chtít lidé dům rozsvítit i v únoru, nebude to žádný problém,“ uzavírá Trunec.

Jeho dům vždy svítí od první adventní neděle každý den od 16.30 do 22 hodin. Pokud nebudou opatření změněna, bude zhasínat před 21. hodinou.