Několik týdnů připravovaná akce se stala skutečností. Odborníci převezli sochy světců z poličského morového sloupu na hrad.

Karel Boromejský, svatý Vít a Svatý Šebestián se koncem týdne vydali z Poličky na zhruba dvacetikilometrovou cestu. Po třičtvrtěhodině dorazili na místo. Odborníci těmto unikátním sochám věnovali patřičnou pozornost, aby se jim cestou nic nestalo. „Sochy jsme zabezpečili ve speciálních konstrukcích. Vypodložili jsme je a připevnili popruhy, aby se nehýbaly a nepoškodily," popisoval Petr Gláser, vedoucí restaurátorského týmu. I když jsou sochy světců kamenné, jsou velmi křehké. Na vypodložení posloužila nejen montážní pěna či molitan, ale i staré matrace. „Kámen má životnost zhruba dvě stě, tři sta let. V dnešní době většina materiálu dožívá. Buď se jednotlivé součásti sloupu musí nahradit nebo časem zmizí," konstatoval restaurátor.

Na Svojanově budou mít ideální podmínky. „V předhradí jsme pro ně vybudovali dřevěný přístřešek. Toto místo je dominantní. Návštěvníci si jich všimnou hned, jak do hradního areálu vstoupí," poznamenal Miloš Dempír, kastelán hradu.

Historické sídlo je důstojným místem pro jedinečné sochy z mariánského sloupu. Pokud budou chráněné hlavně před srážkovou vodou, pak se jimi turisté budou kochat ještě dlouhá léta.

Světci ze poličského náměstí už se zabydleli na hradě Svojanov. Lidé se jim budou moci dívat tváří v tvář. 

Restaurátorský průzkum prokázal, že unikátní téměř tři sta let stará památka je v havarijním stavu. Tři sochy proto v létě museli ze sloupu dolů. Restaurátoři je ošetřili speciálními látkami. „Jsou hlavně napuštěné a nainjektované, aby se nerozpadly. Zadělali jsme trhliny, do kterých zatékalo," vysvětlil restaurátor Petr Gláser. Odborníci mají před sebou ještě hodně práce. Podle Petra Glásera budou muset originálům domodelovat chybějící části. Pak podle nich udělají věrné kopie, které vrátí zpět na morový sloup. Vše ale záleží na tom, jestli se poličským radním podaří na tak nákladnou opravu sloupu sehnat peníze. Původní světci už ale na Svojanově zůstanou natrvalo.