První výstava se uskutečnila v roce 2002. Mezitím však pořadatelé několikrát změnili působiště, až se natrvalo usídlili v kostele Rozeslání svatých apoštolů na Toulovcově náměstí. Letos se zde objevilo dvacet čtyři betlémů. Většina z nich jsou díla místních členů sdružení betlémářů, další byly na výstavu zapůjčeny. „Nejvzácnější betlém pochází z Chmelíka. Jeho původ sahá až do roku 1864. Byl nalezen v zásuvce s ornáty, která měla dvojí dno," sdělil jeden z pořadatelů Vojtěch Hurych.

Na výstavě můžeme najít betlémy klasické, vyrobené například z papíru, z keramiky, nebo ze dřeva. Jsou zde také nevšední kousky z korálků, nebo z kukuřice, ale i dvě intarzie a maličký betlém ve skořápce vlašského ořechu. „Dalším unikátem jsou originální Kralické betlémy, vyrobené ze smrkového dřeva, které chtěl majitel původně vyhodit. Nejobdivovanější betlém je ale jistě ten z kostela svatého Víta v Makově," uvedl Vojtěch Hurych.

Celá výstava je velmi zajímavá. „Všechny betlémy mají své kouzlo, ale mne nejvíce zaujal ten, který je vyrobený z chlebového těsta," řekla Helena Uvírová, jedna z návštěvnic. Litomyšlská výstava betlémů je jednou z akcí, kde můžeme strávit některý ze zimních dnů. Dává nám dokonalou příležitost zastavit se během předvánočního shonu a nasát příjemnou sváteční atmosféru.

Výstavu pořádá České sdružení přátel betlémů – betlémáři z Litomyšlska, ale podílejí se také děti a mladí z keramického kroužku při DDM. Můžete se přijít podívat do 15. prosince, ve všední dny od 12 do 17 hodin nebo o víkendu od 9 do 17 hodin.

BARBORA KOŠŇAROVÁ