Každý nebo spíše každá má nějakou představu o tom „velkém dni“. Můžete jít jen vy dva se svědky na radnici nebo mít velkou svatbu se sto a více hosty.

Určitě důležitou roli v tom, jaká svatba bude, hrají peníze. Dnes není problém mít svatbu na klíč jako v americkém filmu. Jak uvedla Pavlína Růžičková z jedné litomyšlské svatební agentury, svatba pro sto lidí se vším všudy (bez nevěstiných šatů) v Litomyšli na zámku se pohybuje od 170 do 180 tisíc.

Určitě ušetříte, když si všechno připravíte sami. Zajdete si na radnici nebo do kostela dohodnout termín, necháte vytisknout oznámení, sami je rozešlete, zajistíte si restauraci… Hodně lidí stále volí to, že si část pohoštění připraví doma. Koláčky, zákusky nebo dorty. Podle Ladislavy Korábové ze svitavské restaurace, kde se svatby pořádají, se dá počítat na jednoho hosta se 650 korunami. Ceny jsou různé podle restaurací nebo společností. „U cateringové společnosti se počítá na jednoho hosta s tisíci až dvanácti sty korunami,“ uvedla Pavlína Růžičková.

Ušetřit můžete také na oblečení. Čas, kdy se doma šily svatební šaty, je už asi pryč. Dnes si nevěsty, ale někdy i ženichové, oblečení půjčují. Pro nevěstu se dá půjčit od šatů, přes různé pelerínky a kabátky úplně všechno. Někde však z hygienických důvodů nepůjčují boty. Půjčit si můžete také oblečení pro družičky. Podle Jany Muškové z poličské půjčovny šatů za šaty pro nevěstu zaplatíte od tří tisíc korun.

Důležitou roli pro „velký den“ hraje i místo, kde si snoubenci řeknou své „ano“. Radnice, kostel nebo na zámku či hradě. Musíte počítat s tím, že když budete mít obřad jako princ a princezna, že si připlatíte. Například na litomyšlském zámku za pronájem prostor, parkování v areálu, květinovou výzdobu, přípitek a služby ceremoniářů zaplatíte 7200 korun. Poplatek za uspořádání svatebního obřadu v prostorách Svojanova je pět tisíc korun.

Svatba (ta první určitě) je ale jednou za život. Dá se na ní ušetřit. Záleží na představě snoubenců. Ale určitě nejdůležitější je, aby se právě jim svatba líbila, měli na ni ty nejhezčí vzpomínky. A hlavně, aby se měli rádi po celý život stejně jako v ten „velký okamžik“.