Bouře, silný déšť a vítr. Přes část svitavského okresu se v sobotu odpoledne přehnala bouřka. V Lubné u Poličky dokonce zřejmě lidé zaznamenali menší tornádo. Lidé hlásí poškozené střechy i několik stromů.

„Byla to chvíle. Černo a vítr. Na obzoru jsme viděli nálevku jako ukazovali tehdy na Moravě, měli jsme strach,“ uvedla Věra z Poličska. To, že se nejspíše jednalo o tornádo, potvrdili i odborníci.

„Včerejší bouře způsobily na několika místech poměrně výrazné škody. V tuto chvíli prověřujeme několik hlášení o možném výskytu tornáda. Nejpodezřeleji vypadají škody v obci Lubná blízko Poličky, kde prošla menší konvektivní buňka včera kolem 13. hodiny,“ informoval Český hydrometeorologický ústav.

Pietní místo.
Hejtman Netolický po návratu z Kyjeva: Hrůza a děs, ale i paradoxy pro inspiraci

Právě v této oblasti hlásí lidé škody způsobené větrem s podezřením na výskyt tornáda. Tornádo se zřejmě objevilo také na Vysočině poblíž Chotěboře a na Znojemsku.

Máte fotografie nebo video z řádění supercely na Svitavsku? Zachytili jste škody, které tornádo napáchalo? Své úlovky nám pošlete na e-mail iveta.nadvornikova@denik.cz - rádi je zveřejníme.

„Prvotní průzkum radarových dat ukazuje na konvektivní buňce přítomnost takzvaného hook echa, radarové signatury, která svědčí o tom, že to, co způsobilo v Lubné škody byla supecela," uvádí Český hydrometeorologický ústav na facebooku.