Do 27. ročníku soutěže Vesnice roku se v Pardubickém kraji přihlásilo třináct obcí. Celorepublikově pak 175, z nichž Suchá Lhota je tou nejmenší, avšak ukazuje, že i malá obec může být velmi úspěšná a aktivní. Suchá Lhota se do soutěže přihlásila popáté. V roce 2018 získala bílou stuhu za činnost mládeže a vloni Cenu naděje pro živý venkov za místní spolkový život a občanskou společnost v obci.

REPORTÁŽ A VIDEOREPORTÁŽ Z VÍTĚZNÉ SUCHÉ LHOTY PŘIPRAVUJEME

„Na stávajícím vedení, i když má vzhledem k velikosti obce omezené možnosti, je patrné, že má spoustu nápadů pro zlepšení života v obci a upevnění vazeb mezi občany. Příkladem toho je divadelní spolek a další aktivity,“ uvedl hejtman Martin Netolický. Kraj v letošním roce zvýšil odměnu pro vítěznou obec, a tak Suchá Lhota získá milion korun a druhý milion od ministerstva pro místní rozvoj.

Psali jsme:

Suchá Lhota je Vesnicí roku 2023 v Pardubickém kraji. Takhle se obec s 84 obyvateli prezentovala komisi soutěže.
V Suché Lhotě teklo šampáňo proudem. Podívejte se, jak oslavili Vesnici roku

Poprvé se do soutěže přihlásila sousední Příluka nebo Červená Voda na Orlickoústecku. Ani oni neodešli s prázdnou. Červená Voda získala zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí.

„Do soutěže jsme se přihlásili po dlouholetém váhání. Dříve jsem se nehlásili ne snad, že bychom měli nízké sebevědomí, ale proto, že byl v realizaci vždy nějaký velký projekt a my jsme si říkali, pojďme ho nejdříve dokončit a pak se přihlásíme do soutěže i s ním. I letos máme rozestavěné velké projekty, ale uvědomili jsme si, že s takovým přístupem bychom mohli čekat ještě dlouho. A tak jsme to letos poprvé zkusili. Máme obrovskou radost, ze získání zelené stuhy,“ řekl starosta Červené Vody Petr Mareš.

Příluka získala hned tři ocenění, a to Cenu naděje pro živý venkov, Zlatou cihlu za rekonstrukci Příluckého domu a Diplom za obnovu a rozšiřování tradic obce.

Další stuhy:

Modrá stuha – za společenský život – městys Choltice, okres Pardubice

Bílá stuha – za činnost mládeže – obec Prosetín, okres Chrudim

Zelená stuha – za péči o zeleň a životní prostředí – obec Červená Voda, okres Ústí nad Orlicí

Další ocenění:

Břehy - Vesnická knihovna Pardubického kraje roku 2023

Dobříkov - Diplom za vzorné vedení kroniky

Příluka - Cena naděje pro živý venkov - za místní spolkový život a občanskou společnost v obcích

Leštinka - Zlatá cihla v Programu obnovy venkova, kategorie A - obnova či rekonstrukce památkově chráněných objektů a památek místního významu - za opravu staré hasičské zbrojnice z roku 1928

Příluka - Zlatá cihla v Programu obnovy venkova, kategorie B - obnova či rekonstrukce staveb venkovské zástavby - za kompletní rekonstrukci Příluckého domu (čp. 10)

Červená Voda - Zlatá cihla v Programu obnovy venkova, kategorie C - nové venkovské stavby - za realizaci nové Křížové cesty na Křížovou horu

Koclířov - Diplom za příkladné a promyšlené zpracování biologického odpadu

Prosetín - Diplom za vizionářský přístup k rozvoji obce

Studnice - Diplom za dlouhodobý systematický rozvoj obce

Kunčina - Diplom za propojení sportovních a kulturních činností

Leštinka - Diplom za podporu mladých hasičů

Pustá Kamenice - Diplom za podporu venkovské školy a školky

Břehy - Diplom za podporu cestovního ruchu

Příluka - Diplom za obnovu a rozšiřování tradic obce

Bořice - Diplom za příkladné obnovení technické a veřejné infrastruktury obce

Studnice - Koláčová cena

Kunčina - Vesnická dobrota – za klobásy