Studentka poličského gymnázia Pavlína Pamánková uspěla na festivalu vědy a techniky v Pardubicích. Dostala se do čtyřky nejlepších v Pardubickém kraji. Svůj projekt prezentovala minulý týden také na soutěži v Moskvě.

Pavlína Pamánková, studentka oktávy poličského gymnázia, se o víkendu vrátila z mezinárodní soutěže v Moskvě, kde jako host prezentovala svůj projekt. „Rusko je velice krásná země, i když je plná rozporů. Na každém rohu je vidět ještě komunismus a přitom všude budují nové stavby, skleněné velkoobchodní domy. Moc se mi tam líbilo,“ sdělila své zážitky studentka. K první ceně děkana chemické fakulty pardubické univerzity za nejlepší chemický projekt si po návratu z Ruska přidala ještě diplom.

Nikl jako alergen

Nikl, který se uvolňuje z různých běžně používaných věcí, dokáže rozpoutat nepříjemnou alergii. „V mé rodině se vyskytuje alergie na nikl. Začala jsem se o to více zajímat. Spojila jsem se s kožním lékařem. Potom jsem dostala nápad a domluvila jsem se s univerzitou v Pardubicích. Chtěla jsem dělat chemický projekt. Dali mi jich několik na výběr. Volba byla jasná,“ vysvětlila Pavlína, jak se dostala k tématu své práce.

Po osmi měsících strávených v laboratoři zjistila, že se z dětských prstenů při kontaktu s potem a z piercingu při kontaktu se slinami uvolňuje nikl. Zkoumala také, jaké množství niklu se uvolňuje z euromincí ve srovnání s českými mincemi. Euromince uvolňují trojnásobně více niklu než ty české. Závěry z Pavlínina výzkumu poslouží odborníkům. „Kožní lékař mé poznatky využije na některém lékařském sympoziu. Dají se ale využít i v praxi. Lidé se budou moci vyvarovat alergií svých dětí. Dětské prsteny totiž obsahují niklu nejvíce,“ uvedla Pavlína.

Pavlína má, jako všichni její vrstevníci, také spoustu zálib. „Mám úplně normální zájmy. Ráda sportuji, lyžuji, jezdím na kole, plavu. Také ráda čtu. Jedním z mých koníčků je chemie. Trošku mě odlišuje od ostatních,“ řekla Pavlína.

Jen pár týdnů před maturitou je Pavlína v jednom kole. „Pavlína postoupila také do národního finále soutěže EXPO SCIENCE AMAVET,“ uvedl učitel chemie Michal Škavrada, který může být právem na svoji studentku hrdý. To proběhne v Praze už za týden. „Docela se těším. Mezi účastníky mám spoustu známých. Také tam bude odborná porota, se kterou si mohu o projektu popovídat. Vždy mne přivedou na nějaký nový nápad, který moji práci obohatí,“ dodala úspěšná gymnazistka.