„Na začátku dubna nás oslovil Kazutami Ando, zástupce Litomyšle v Japonsku, a nabídl studijní pobyt pro několik studentů. Návrh jsme přijali,“ uvedla Ivana Hynková, ředitelka litomyšlského gymnázia. Tři vybrané studentky a jejich učitelku Janu Tmějovou čeká v Japonsku zajímavý program. Během čtrnácti dní budou nejen chodit do tamní školy, ale seznámí se také s japonskou kulturou.

„Ve škole je pro ně připravený program v angličtině a prohloubí si zde především znalosti z japonštiny, matematiky nebo dějin umění. Absolvují ale také typické japonské kurzy jako je čajový obřad, vazba květin či bojová umění,“ přibližuje cíl cesty Ivana Hynková.

Na zpáteční cestě si výprava prohlédne také Tokio. Zastupitelé města schválili na studijní pobyt dotaci ve výši šedesát čtyři tisíc korun. Japonština se začala na litomyšlském gymnáziu vyučovat v minulém školním roce.

Nejprve se do kurzu přihlásilo rekordních dvacet studentů. Ovšem náročnost jazyka postupně většinu z nich odradila. Kurz ukončilo pouze šest studentek.