Oficiálně se jí zúčastnilo 37 armádních delegací včetně sto dvaceti poutníků z České republiky. Mezi těmito poutníky bylo patnáct žáků a dva důstojníci z vojenské střední školy v Moravské Třebové.
Tato vojenská pouť vznikla jako touha po smíření francouzských a německých vojáků – křesťanů. Stala se tak mohutnou modlitbou za mír, smír a přátelství. Křesťanští vojáci mají usilovat o spravedlnost a pokoj mezi lidmi i národy. Armáda České republiky se této výroční pouti zúčastňuje od roku 1992, vede ji vždy jeden z generálů a hlavní kaplan Armády České republiky. Letošní rok to byl brigádní generál Jan Kaše.
Všichni účastníci, žáky vojenské střední školy nevyjímaje, měli možnost setkat se s pestrostí vojenských slavnostních stejnokrojů. Po ulicích Lurd jako i během oficiálních ceremonií zněly vojenské hudby irské, britské, německé, italské, francouzské armády. Žáci vojenské střední školy mohli zhodnotit svou jazykovou vybavenost. Navazovali přátelské vztahy. Dozvídali se různé zkušenosti vojenského života cizích národů.
Určitým vrcholem českých poutníků byla jistě mše svatá slavená v kryptě sv. Bernadetty a zapálení veliké svíce za všechny vojáky a jejich blízké, za mír a za vyslyšení osobních proseb poutníků. Jistě by bylo možné o této pouti psát mnoho dalších zajímavostí, ale ty přesahují mantinely prostoru novin.
Nedá mi na závěr, abych nezopakoval jednu moudrost. Již v antice se říkalo: Chceš-li mír, připravuj válku. V Lurdech je tomu trochu jinak: Chceš-li mír, buduj přátelství.
PETR ŠABAKA