Celkem třicet žáků a tři učitelky tam po celý minulý týden byli na poznávacím pobytu, při němž poznávali krásy Francie. Nechybělo málo a výlet se mohl zdramatizovat. „Odjeli za pět minut dvanáct. Naštěstí se nikomu nic nestalo," uvedl ředitel Milan Báča. Ten se o atentátech dozvěděl v pátek večer na stužkovacím večírku letošních maturantů.

„Kontaktoval jsem hned paní učitelku, která měla zájezd na starost. Z Paříže odjeli v podvečer, několik hodin před útoky. Informaci o tom, že žáci v pořádku opustili Paříž, jsem vzápětí zveřejnil na internetových stránkách, abych uklidnil rodiče a kamarády žáků," řekl ředitel Báča a dodal: „Podle informací paní učitelky ten autobus, kterým naši studenti odjeli, v pátek prázdný parkoval v oblasti, kde došlo k útokům."

Gymnazisté měli v pondělí a v úterý volno kvůli oslavám 17. listopadu. Přesto se redakci s pomocí vedení školy podařilo zkontaktovat sextána Tomáše Kříže. „O té neskutečné tragédii jsme se dozvěděli přibližně půl hodiny po jejím začátku, tedy asi kolem tři čtvrtě na deset večer, kdy jeden rodič spolužačky, psal, zda jsme všichni v pořádku, což nás přimělo k tomu informovat se o tom, co se právě stalo," přiblížil student podrobnosti z pátečního večera.

Podle něj měli  účastníci zájezdu opravdu velké štěstí. Z Paříže totiž měli původně odjet v době, kdy v ulicích řádili teroristé.„Z Paříže jsme odjížděli už v pět hodin odpoledne, nicméně podle původních plánů a programu mělo k odjezdu dojít až mezi osmou a desátou hodinou večer. V tu dobu bychom se s nejvyšší pravděpodobností nacházeli právě u Stade de France, kde došlo k prvním výbuchům," poznamenal student a na závěr dodal: „Jsem přesvědčený, že můžeme opravdu mluvit o zázraku, protože nevím, proč jsme odjeli tak brzy."