Již v úterý startuje ve městě studentská slavnost majáles. Letos je to již dvacet let, co tradici v Litomyšli obnovili. Za dvěmi desetiletími se ohlíží hlavní pořadatel ZDENĚK CHALUPNÍK.

Jak vzpomínáte na úplně první ročníky majálesu? Kdo přišel s nápadem, že tradici v Litomyšli obnovíte a kdo stál u založení?

První majáles, dva ročníky, jsem organizoval již na počátku osmdesátých let. Aktivní účastníci těchto studentských slavností se na počátku devadesátých let rozhodli obnovit tradici majáles. Protože jsem měl zkušenosti s organizováním této akce, byl jsem v roce 1992 vyzván, abych se organizace majálesu ujal. Od prvního ročníku obnovených majáles až dosud u 20. ročníku se mnou spolupracuje Dana Kmošková. Mnoho let byl „klíčovým“ členem organizačního týmu Jaroslav Dvořák z městského úřadu, delší dobu se na organizaci podíleli Vláďa Šauer a Dáša Burdová.

Měli studenti po revoluci o majáles zájem, nebo to byl pomalý rozjezd?

Po revoluci byl o majáles velký zájem. Podařilo se vytvořit tým nadšených lidí pro tuto akci. Studenti se velmi aktivně zapojili do přímé organizace a vytváření programu. Od samého začátku až do současné doby máme velmi silnou podporu Městského úřadu v Litomyšli.

Utkvěl vám některý z ročníků v paměti?

Zajímavý byl třináctý ročník v roce 2004, který trval šest dní. Uskutečnilo se během nich více než třicet akcí – např. koncert skupiny Buty, koncert Pavla Šporcla a na Rockové noci „Na Žabárně“ v Nedošíně vystoupila skupina Mňága a Žďorp. Z hlediska atraktivnosti programu si také pamatuji osmý ročník majáles v roce 1999. Vyprodané samostatném koncerty Hany Hegerové a Jaromíra Nohavici doplnilo na Rockové noci „Na Žabárně“ vystoupení skupiny Divokej Bill.

Studenti, kteří se účastnili prvních majálesů, jsou dnes čtyřicátníci. Potkáváte se s některými na majálesu také dnes?

Ano, někteří studenti se zapsali nezapomenutelně do organizace majáles! Například Rosťa Koumar byl jako student střední školy členem organizačního týmu majáles. V současné době podniká a je jedním z nejvýznamnějších sponzorů majáles. Některé starší ročníky studentů se pravidelně na majáles setkávají, a to hlavně na Rockové noci.

V minulosti bylo zvykem, že na majálesu vystoupila známá kapela nebo hudebník. Zavzpomínejte, kdo v Litomyšli vystupoval?

Těch známých jmen je opravdu za dvacet let hodně. Celkem pětkrát vystoupil na majálesu Jaromír Nohavica, dvakrát skupina bratří Ebenů, soubor Hradišťan, Radůza, dále Hana Hegerová, Pavel Šporcl, skupiny Buty, MIG 21, Lenka Dusilová a další interpreti.

Letos se koná už 20. ročník Jak vidíte majáles, když se ohlédnete o dvě desetiletí zpátky?

Od prvního ročníku až dosud jsou v programu majáles zachovány pouze čtyři akce, a to sportovní dopoledne, majálesový průvod studentů přes Smetanovo náměstí, výstavy výtvarných prací studentů (s výjimkou třetího ročníku, kdy se konala literární soutěž) a volba Miss majáles. Další program se vždy měnil a doplňoval podle nápadů studentů. Žádný ročník majálesu nebyl stejný s předcházejícím, a proto se dá předpokládat, že i v budoucnu budou programové změny.

Bude dvacátý ročník něčím nový, když je jubilejní?

Největší novinkou bude fotografická výstava „Litomyšl očima studentů“. Nejlepší fotografie vybere odborná porota a také návštěvníci výstavy. Autoři těchto úspěšných fotografií budou odměněni. Další novinkou je cvičení Zumba, kde bude přes osmdesát účastníků. Na podzim chystáme vystoupení významné hudební osobnosti.

A jaké máte plány do budoucna?

Již asi týden po ukončení majáles se zabýváme příštím ročníkem. Velmi důležitou součástí organizačního týmu majáles jsou studenti. Aktivita a kreativita studentů rozhoduje o počtu novinek na jednotlivých ročnících.

MAJÁLES V LITOMYŠLI

úterý 3. května
16.30 hod. – průvod studentů přes Smetanovo náměstí
17.00 hod. – vyhodnocení nejlepších masek, taneční rej (Smetanovo nám.)
17.30 hod. – soutěž jedlíků (Smetanovo náměstí)
17.30 hod. – vernisáž výstavy výtvarných prací studentů VOŠP a SPgŠ „Něco o přírodě“ (půda VOŠP a SPgŠ)
17.45 hod – zahrádka Cafebaru Underground - Dědovy blechy a hosté
19.30 hod. – soutěž Miss-ák 2011 (MC Kotelna)
středa 4. května
8.00 hod. – utkání v kopané Střední škola zahradnická a technická – gymnázium + VOŠP a SPgŠ + TC (areál Stř. školy zahr. a tech. )
8.00 hod. – turnaj v ringu trojic (areál III. ZŠ Větrník)
8.00 hod. – 9.00 hod cvičení Zumba (Městská sportovní hala)
9.00 hod. – divadelní představení v angličtině „Karlík a továrna na čokoládu“ (aula gymnázia)
9.30 hod. – 16.00 hod. turnaj ve florbalu – Experience Floorball Cup 2011 (Městská sportovní hala)
9.30 hod. – finálové utkání v minikopané dívek (Stř. škola zahr. a tech.)
10.00 hod. – utkání v minikopané KANTORKY – STUDENTKY
11.00 hod. – turnaj ve volejbale (gymnázium)
19.30 hod. – Rocková noc (MC Kotelna) - Trilobajt (Litomyšl), Xindl X (Praha), W.A.F. (Vysoké Mýto)
čtvrtek 5. května
15.30 hod. – „Žena v trysku století“ - Zdeněk Podskalský - divadelní představení studentů ZUŠ Vysoké Mýto (zámecké divadélko)
17.00 hod. – vernisáž k fotografické výstavě „Litomyšl očima studentů“ (Dům U Rytířů)
18.00 hod. – zpívání na schodech - vystoupení pěveckého souboru KOS a dětského pěveckého sboru Lilium ZUŠ (Klášterní zahrady)
19.30 hod. – dance party, volba Miss majáles 2011 (Lidový dům)