V době středoškolských plesů mají premiéry maturitní videa, která jsou ovšem dostupná na obvykle na youtube a následně sdílená prostřednictvím sociálních sítí.

Studenti svitavského gymnázia nejsou výjimkou. Během několika hodin po zveřejnění zhlédlo snímek Tomáše Polácha a Adama Sodomky s názvem „Superkomoň povstal" na dva tisíce uživatelů. Zahráli si v něm nejen studenti, ale i samotní učitelé.

Stres i zábava

„Jsme rádi, že má video úspěch. Video jsme točili asi týden, ale práce na scénáři, střihu, efektech a hlavně soundtracku trvaly celkově zhruba čtrnáct dní. Práce s učiteli probíhala naprosto bez problémů. Někteří byli dokonce ochotní ve prospěch natáčení oželet celou vyučovací hodinu. Je ale pravda, že jsme byli u natáčení občas trochu ve stresu, protože pracovat například se skupinou tří učitelů je trochu jiné, než točit tři kamarády," říká režisér a scénárista Adam Sodomka. Všechno muselo být připravené co nejlépe, aby studenti neplýtvali časem učitelů. „To ale nic nemění na tom, že to byla zábava, což je, troufám si tvrdit, poznat i ve výsledku," komentuje Adam Sodomka. A bavili se nejen studenti, ale i učitelé. Přidal se dokonce také ředitel školy Milan Báča.

Supertřídní

„Natáčení bylo bezvadné. Musím přiznat, že výsledek mě moc překvapil a potěšil. S touto třídou ‚válčím' už osmý rok. Doufám, že všichni zvládnou i závěr studia. Už nyní vím, že na ně budu hodně vzpomínat," přiznává třídní učitel Martin Komoň. Ve snímku samozřejmě také vystupuje.

Studentská videa s oblibou sledují jak žáci dané školy, tak jejich rodiče či bývalí absolventi. Některá se dostanou do povědomí v celém městě a prostřednictvím sociálních sítí se šíří dál. Aby video lidé ochotně vzájemně sdíleli a překročilo tak hranici komunity, a bylo tak šířené lavinově, tedy samotnými uživateli, musí splnit určitá kritéria.

Po síti

„Aby takové video fungovalo, mělo by být buď chytré se zajímavým nápadem, propracované, se scénářem, vypointované. A není to práce na chvilku. Druhou cestou je bulvarizace například jednoduché fórky s nahotou sexismus, jsou sdílené a oblíbené velmi často. A obecně vzbuzují diskuzi, trvalou hodnotu ale spíš nemají. Důležité je si také uvědomit, že virálem se video dnes stává často i nepřirozenou cestou, například velkými počátečními investicemi do jeho propagace, kdy se dostane mezi širokou základnu lidí, kteří pak jsou ochotní sdílet. Jinými slovy není virál jako virál," uvedl marketingový specialista na sociálních sítích Roman Hřebecký.

Video jako trend

Maturitní videa nenatáčí ovšem pouze svitavští gymnazisté, ale třeba také budoucí vojáci v Moravské Třebové. Nutno však dodat, že ve sledovanosti vojáci například na video oktávy a gymnázia Svitavách z roku 2011 nedosahují, neboť čítá bezmála čtyřiceti tisíc zhlédnutí. Hraná videa však nejsou jediná, která se ve vztahu k maturantům na internetu objevují. Nejeden rodič zamáčkne slzu nad dokumenty z maturitních plesů pořádaných ve svitavském okrese, jejichž záznamů se na internetu objevuje každoročně celá řada.