„Studuji pedagogickou školu, ale na internátu už nebylo místo. Se spolužáky jsme našli byt, měsíčně nás vyjde na 12 tisíc korun. S brigádami to docela ve čtyřech lidech pokryjeme,“ řekla studentka Petra. Pedagogická škola je vyhlášená, ale studenti často hledají podnájmy. To negativně ovlivňuje trh s nemovitostmi v Litomyšli. „Na jaře bylo na privátech ubytováno 741 studentů středních škol, odhadem tak zaplní zhruba 185 bytů. V pár lidech se dá nájem deset a více tisíc zaplatit, což ale hýbe s cenou nemovitostí pro zdejší občany. Trpí tím zejména mladé rodiny, pro které se stává situace neúnosnou,“ podotkl starosta Litomyšle Daniel Brýdl.

Byty jsou obsazeny zejména studenty pedagogické školy a také Fakulty restaurování Univerzity Pardubice. Na každý volný byt je několik zájemců. „Pronajímatelé to vědí a ceny jsou tak velmi přemrštěné, což je logické. Chtějí maximalizovat své zisky z nemovitosti. Chápu to,“ dodal Brýdl.

Situaci by podle města pomohlo vyřešit navýšení kapacit internátů nebo výstavba ubytovny pro studenty. „Doufám, že se nám ve spolupráci s krajem podaří situaci srovnat. Studenty chceme, jsme za ně rádi, ale je také nutné, aby jim zřizovatel škol poskytl větší ubytovací kapacity,“ dodal starosta.

V neděli Litomyšlská veselice vyvrcholila společným obědem, kdy se podávala pečená husa. Amatérští pekaři soutěžili o nejlepší chleba.
300 FOTEK: Litomyšlská veselice přilákala stovky lidí. Poznáte se?

Kraj investuje do rekonstrukce svých středních škol miliony korun. Naposledy opravil Gymnázium Aloise Jiráska v Litomyšli za téměř 50 milionů korun. Součástí projektu bylo zateplení historické fasády a výměna oken. Příští rok je v plánu rekonstrukce střechy za sedm milionů korun. „V případě historických školních budov je nutné v rámci energeticky úsporných opatřeních postupovat daleko šetrněji a je potřeba komunikovat s památkáři,“ podotkl hejtman Martin Netolický.

V Litomyšli kraj za poslední tři roky do tří středních škol investoval více než 200 milionů korun a další projekty připravuje. Tím největším bude obnova historické budovy na střední škole zahradnické a technické za téměř 40 milionů korun. Desítky milionů dá kraj i do opravy pedagogické školy.