Gymnázium se po roce opět proměnilo v malé městečko plné stánků a vánočních dílen. Charitativní den zahájily fanfáry, které se ozývaly ze školní věže, a už od úplného začátku nebyla o návštěvníky nouze. Studenti si tradičně připravili anglickou čajovnu, která provoněla chodby gymnázia vůní čaje a skořice. Velký úspěch měla také francouzská kavárna, odkud se linula příjemná melodie francouzských písní ze starého gramofonu. Na chodbách se objevilo mnoho stánků s vánočními výrobky, ale také foto koutek nebo třeba stánek s punčem pro zahřátí.

Nemohla chybět ani německá pivnice, která se zde objevila teprve podruhé, ale přilákala opět mnoho zákazníků. „Letos jsme si v pivnici pro návštěvníky nachystali tři druhy piva a tradiční preclíky a klobásy. Charitativní den je vlastně jediným dnem v roce, kdy můžete po gymnáziu chodit s pivem v ruce. Lidé toho rádi využili a šli si na chodbu poslechnout koncert studentů," řekl Kryštof Voleský, jeden ze studentů, kteří se na akci podíleli.

Kromě osvědčených atrakcí na návštěvníky letos čekala také valašská jizba, kde obsluhovali studenti v krojích a nabízeli kyselicu a frgále. Kdo chtěl zažít něco exotického, mohl ochutnat sushi připravované přímo na chodbě, nebo se podívat do Fresh baru, který nabízel džusy z čerstvě vymačkaného ovoce. Malým ale vítaným překvapením pro návštěvníky se stala také módní přehlídka v aule gymnázia. „Jsem tady poprvé a opravdu se mi to moc líbí. Nejvíce mě zaujala německá pivnice a také francouzská kavárna, kde jsem ochutnala několik zákusků. Doufám, že se z charitativního dne stane tradice a příští rok se budu moci přijít podívat i s přáteli," uvedla Alena Chadimová.
Letošní výtěžek charitativního dne je určen pro handicapované žáky Speciální základní školy Litomyšl. I oni si proto na Charity Day připravili svou výtvarnou dílnu plnou pletených košíků, náramků a podobných výrobků. Návštěvníci si také mohli prohlédnout jejich obrázky. „Je tu opravdu skvělá atmosféra. Do školy se přišlo podívat kromě rodičů také mnoho absolventů. Všichni tuto akci chválí. Jsem ráda, že naši studenti jsou aktivní a nevadí jim strávit ve škole jeden den navíc, aby tak pomohli dobré věci," sdělila ředitelka gymnázia Ivana Hynková. Peníze, které se studentům podařilo vybrat, budou speciální škole slavnostně předány ve Smetanově domě 10. prosince během Adventních radovánek.

BARBORA KOŠŇAROVÁ