Města a obce ve svitavském okrese ale s tímto odpadem počítají.

V Moravské Třebové začne od pondělí svoz vánočních stromků. „Občané je mohou odstrojené ukládat ke kontejnerovým stáním, odkud je technické služby ve třech vlnách odklidí. Stromky následně využijeme na štěpky a do bioodpadu,“ uvedla Pavlína Horáčková, mluvčí Moravské Třebové.

Města ušetří

První odložené stromky se objevily také u kontejnerů ve Svitavách a v Litomyšli. „Zaměstnanci technických služeb stromky průběžně odklízejí a hlídají, aby byl všude pořádek,“ informoval Josef Čejka z technických služeb Litomyšle. Podle něj obyvatelé spolupracují a zaměstnance sami informují, kde se odpad nachází. Ti pak mají úklid jednodušší. „Je to zcela ekologický materiál a my jej dokážeme naplno využít. Nadrtíme je ke stromkům a keřům. Běžně si k nám lidé pro staré stromky chodí a doma je využijí jako otop,“ dodal Josef Čejka. Podle něj je to levné a úsporné řešení. Město totiž ušetří tisíce korun za nákup drahých mulčovacích kůr.

Ve Svitavách tento problém řeší obdobně. Petr Horký, ředitel technických služeb, sdělil, že lidé jsou povinni uklízet sami. K dispozici mají sběrné dvory, ale nikdo tam stromky nevozí. Objevují se hlavně u kontejnerů. Pracovníci už odvezli desítky naložených vleček. Město odpad využije k mulčování veřejné zeleně.

V Březové nad Svitavou podobný způsob využít nemohou. „Nemáme kompostárnu, ani stroje na zpracování. Nikdy jsme takový problém neřešili. Týká se to spíše větších měst,“ vysvětlil starosta Martin Kiss. Březová má asi sedm set domácností a většina z nich jsou rodinné domy. Podle starosty lidé takový odpad většinou spálí nebo zkompostují sami.

Radní v Poličce likvidaci stromků řeší rázným krokem. „Všechno spálíme v uhelné kotelně,“ sdělil Jiří Coufal, ředitel technických služeb.

„Stromek máme umělý, takže problém nemáme. Složíme jej a uklidíme do skříně,“ řekl Michal Černý z Moravské Chrastové. Alena Vanclová z Březové nad Svitavou říká: „Máme krb, takže ho spálíme a ještě je doma teplo.“ Marie Krátká ze Svitav vyhodí opadaný smrček z balkonu a odnese k popelnicím na sídlišti, kde bydlí. Tak to řeší většina lidí na sídlištích ve městech.

Iveta Nádvorníková, Zuzana Vaňková