Javor přezdívaný Strom rodáků, který tvoří dominantu Němcova kopcev Bystrém u Poličky, je jedním z dvanácti finalistů ankety Strom roku České republiky 2020. Soutěžícího z Pardubického kraje před vstupem do letního hlasování na www.stromroku.cz čeká focení a setkání s místními a zástupci Nadace Partnerství, která za 19. ročníkem populární soutěže stojí. U stromu se budou lidé moci zvěčnit ve středu 17. června od 17.30 do 19.30 hodin.

Porota ankety letos vybírala ze čtyřiapadesáti návrhů. „Kvůli obavám z nižšího zapojení veřejnosti do navrhování stromů jsme se letos rozhodli nominace o měsíc prodloužit. I díky tomu se nám nakonec sešlo krásných 54 tipů. Fakt, že se lidé nemohli scházet a domluvit se na hromadné nominaci, se projevil větším počtem individuálních přihlášek,“ uvedla koordinátorka ankety Silvie Zeinerová Sanža.

Role ve filmu

To se ale netýká 150letého javoru, který do soutěže přihlásilo město Bystré spolu se Sokolem a školami. Porotce ankety zaujalo, že si strom střihl roli ve filmu Všichni dobří rodáci a po 30 letech se dočkal role i ve filmu Návrat ztraceného ráje.