Samolepky na čelním skle a parkovací karty budou od ledna v Litomyšli minulostí. Město mění systém a nakoupí strážníkům moderní čtečky. Ty nasnímají registrační značku auta a hned bude jasno, kdo má zaplaceno a kdo nikoliv.

„Poskytovatel parkovacího systému nám nabídl možnost, že strážníci budou mít ve čtečkách nebo mobilních telefonech speciální aplikaci. Lidé při koupi parkovací známky musí uvést registrační značku svého auta,“ uvedl litomyšlský starosta Daniel Brýdl. Strážníci pak na náměstí a v ulicích, kde se platí parkovné, rychle uvidí, kdo má zaplaceno, u toho se v aplikaci ukáže zelený čtvereček. Hříšníky označí čtvereček červený.

Ilustrační foto
Svitavy mění parkování v několika ulicích i centru

Přechod na moderní systém je prozatím jedinou změnou. Zdražovat parkovné tentokrát město nebude. Lidé s trvalým pobytem v Litomyšli zaplatí 300 korun, přespolní opět 700 korun. Změna urychlí kontrolu platnosti parkovacích známek.

„Díky čtečce se dá za pár vteřin zkontrolovat hned několik aut. Tím se výrazně urychlí práce strážníků a budou se moci věnovat dalším povinnostem, jako je dodržování tržního řádu nebo pochůzkám po rajonech,“ vysvětlil Libor Marek, velitel Městské policie Litomyšl.

Změny v parkování připravují také ve Svitavách. V centru přibudou kamery a nový systém, který odhalí neplatiče parkovného na náměstí. Novinky měly přijít už letos na podzim, ale mají zpoždění.

„Systém chystáme na příští rok. Přípravy se opozdily mimo jiné kvůli chybějícím čipům na českém trhu,“ podotkla mluvčí Svitav Kateřina Kotasová.