Ani v příštím roce nebude na hradě nouze o zajímavé expozice. „Připravujeme novou výstavu v hradním sklepení. Tam, kde byli návštěvníci zvyklí vídat postavy z knížky Tajemný hrad Svojanov, od příští sezony uvidí expozici vyřezávaných postav ze skutečných pověstí hradu. Celkem devět scén připomene nejznámější legendy, které se vztahují k historii hradu," informoval kastelán Miloš Dempír.

Legendy za strašidla

Turisté mají rádi tajemství a tak není na škodu, když se některé prostory přizpůsobí jejich bujným představám. Proto na hradě zřídili mučírnu, která zaznamenala obrovský ohlas. Příští rok naváží pověstmi. „Podobu nové expozice připravuje známá výtvarnice Šárka Váchová, která tvoří loutky a marionety i pro divadlo Jana Přeučila a Evy Hruškové. Už se moc těšíme. Když jsem viděl návrhy, vypadaly moc pěkně," naznačil kastelán. Scény z pověstí budou majetkem hradu a zůstanou tedy ve sklepení už natrvalo. Strašidla byla pouze zapůjčená.

Také v domě zbrojnošů bude v příštím roce nová expozice. „Chystáme další kolekci papírových modelů. Zatímco letos to byly různé lidové stavby, Ilustrační foto.kostely, věže, hrady a zámky, příští rok vystavíme další hrady a zámky a známé stavby. Předpokládáme, že by tato výstava mohla být pro turisty opět zajímavou atrakcí," řekl Miloš Dempír.

Historické sídlo průběžně doplňují funkční kovářské práce. „Jedná se o různé bezpečnostní mříže do oken a zábradlí, které vytváří umělecký kovář Petr Cach. V příštím roce vyrobí rovněž nové kované brány do hradního areálu. Nahradí stávající dřevěné. Prostor se tak trochu výtvarně zatraktivní," poznamenal kastelán.

Historická dlažba

Dobrým nápadům na hradě není nikdy konec. V historickém centru Poličky rekonstruují ulice a mění dlažbu. Zrodila se tedy myšlenka, kam s ní. „Máme v plánu vydláždit prostor dolního nádvoří. Po domluvě s vedením města nás napadlo, že bychom starou dlažbu z Poličky, která má autentickou historickou patinu, mohli uplatnit u nás na Svojanově. Chtěli bychom vydláždit nádvoří před hradní restaurací a dále cestu podél hradeb, která propojuje dolní nádvoří s horním," odtajnil Miloš Dempír.

Správě hradu se také podařilo navázat spolupráci s Národním památkovým ústavem. Vloni sice začal z památky odebírat zapůjčené exponáty, za které neměl v plánu poskytnout náhradu. Dnes je ale vše na dobré cestě. Pracovníci ústavu pomohou na hradě vytvářet autentickou instalaci. „Za věci, které od nás odvezou a použijí je v jiných objektech, nám nabídnou exponáty ze zámku v Zámrsku, který je historicky spjatý se Svojanovem a kde se dá také předpokládat, že si tam poslední majitelé hradu Svojanov odvezli část vybavení," vysvětlil kastelán.

Poslední majitelé

Předměty přímo od posledních majitelů by se tedy mohly vrátit zpět na hrad. „To je velice krásná myšlenka. Budeme rádi, jestli se to podaří," podotkl Miloš Dempír. Podle kastelána se může jednat o nábytek i o obrazy. „Na zámku v Litomyšli jsou portréty jak posledních majitelů hradu, manželů Haascheových, tak rodičů Karoliny Haascheové. Máme předběžně slíbeno, že by je zapůjčili na Svojanov, protože jsou s hradem historicky spjaté. Bylo by velmi zajímavé portréty návštěvníkům ukázat," konstatoval Miloš Dempír.

Oblíbenost roste

V letošním roce na oblíbený hrad Svojanov zamířilo více návštěvníků než vloni. „Letos k nám přijelo čtyřicet dva tisíc turistů," upřesnil kastelán. S největší pravděpodobností je přilákala zrekonstruovaná památka, která má stále co nabídnout. Z bohatého programu, který hrad každoročně nabízí, sklidily absolutní vítězství královské slavnosti na počátku července. Navštívilo je neuvěřitelných 1559 lidí.

Pracovníci hradu už sestavují program na příští rok. „Hrad nám dává určité možnosti a z toho vyplynou i akce, které můžeme připravit. Vycházíme ze zájmu turistů. Tradiční a oblíbené akce tedy zachováme," slíbil kastelán Miloš Dempír.