Rusové zastavili v noci na včerejšek přívod zemního plynu do České republiky. Lidé ve svitavském okrese mají obavy, že nebudou moci doma topit. Na nejhorší scénář se připravují i podniky a instituce. V Pardubicích včera ráno zasedal krizový štáb kraje. Stanovil důležité priority, kdyby nastala krize.

Lékaři připraveni

Pokud by dodávky zemního plynu klesly na krizovou hranici, kraj zabezpečí přednostně nemocnice a domácnosti. Zatím se provoz nemocnice nijak nemění. „Kdyby nastaly velké problémy s plynem, museli bychom omezit plánovanou zdravotnickou péči. Není vyloučené ani uzavření nebo sloučení některých oddělení. To je ovšem ta nejhorší možnost,“ uvedl ředitel nemocnice v Litomyšli Libor Vylíčil. Zdravotnické zařízení je na plynu zcela závislé. Zemní plyn využívá nejen k vytápění, ale také k ohřevu vody a v kuchyni.

Zdá se, že ti lidé, kteří ještě nevyměnili topení na tuhá paliva za plyn, jsou ve výhodě. „Pokud úplně vypnou plyn, nedotkne se mě to. Máme ho doma jen na vaření, ale můžeme stejně tak připravit jídlo i na elektrickém sporáku. Možná ale nebudu muset chodit do práce, kde je topení na plyn,“ míní Lukáš Bartoš ze Zrnětína. Hůře jsou na tom ale lidé ve městě. Bez plynu se neobejdou. „Tohle moc neřeším, bydlím ještě u rodičů. Topíme však plynem, takže bude zima a zřejmě přijdeme i o teplou vodu. Výpadku přívodu plynu se ale nebojím,“ říká osmadvacetiletý Tomáš Čermák z Litomyšle. Lidé ale v poslední době stále více investují do stavby krbu na dřevo, který pohodlně vytopí celý dům.

Nakoupí kotle

Uzavření přívodu plynu do Čech ovšem ovlivní rovněž velké podniky a firmy. „O problematice jsme mluvili, ale zatím to neřešíme. Na plyn máme jen topení. Na dílně vytápíme i stroji, ale potíže by zřejmě nastaly ve správní budově. Vyčkáváme, jak se situace vyvine,“ sdělil František Bušina, manažer pro logistiku z jevíčské společnosti, kde vyrábějí airbagy do automobilů. Na úplné zrušení dodávky zemního plynu ale zřejmě nebudou čekat na jevíčské radnici. Uvažují o alternativním zdroji vytápění pro základní a mateřskou školu. Vzhledem k tomu, že Jevíčští mají dostatek vlastního dřeva, přemýšlejí, že koupí dva kotle na tuhá paliva.
Jak se bude situace vyvíjet, ukážou nejbližší dny. Podle odborníků má Česká republika zásoby zemního plynu minimálně na čtyřicet dní, i když panují vysoké mrazy. Není údajně zatím důvod k panice.