Ve svitavském okrese stojí sedmnáct nově vybavených sběrných dvorů. V úterý 25. března čtyřletý projekt financovaný Unií vyvrcholil ve Svitavách setkáním starostů zúčastněných obcí se zástupci státního fondu životního prostředí. V Jevíčku ovšem lidé stavbu dvora odmítli, a proto radní koupili pouze šest velkoobjemových kontejnerů.

Starostové doufají, že se lidé naučí důsledně třídit odpad. V Morašicích, vesnici roku, je starostka Hana Štěpánová s přístupem obyvatel spokojená. Ve stejný cíl doufá také starosta Městečka Trnávky Václav Neubauer. Do jeho správy ale spadá jedenáct integrovaných obcí a místních částí. „Věřím, že z příkopů zmizí nepořádek. Dvůr je sice dostatečně velký, ale přesto budeme v osadách likvidaci řešit svozem z vytipovaných míst. Ne všichni totiž mají takové možnosti, aby odpad odvezli do sběrného dvora. Zatím máme kontejnery na sklo, plasty a papír, ale jejich počet brzy doplníme,“ uvedl Václav Neubauer.

Skládky

V nedalekém Jevíčku projekt výstavby nového sběrného dvora padl. Radní investovali pouze do nákupu velkých kontejnerů. „V roce 2006 lidé nesouhlasili, aby dvůr vznikl v průmyslové zóně. Ke stavbě nakonec nedošlo, ale dnes je tam fabrika, ale to už nikomu zřejmě nevadí,“ řekl starosta Roman Müller. Lidé v Jevíčku nosí odpad z domácností do zastřešených kontejnerů.

Účastníci projektu doufají, že definitivně zmizí černé skládky a nepořádek v příkopech. „Pamatuji si, že když jsem přišel na radnici, odpad se vyvážel na černou skládku do Hradce nad Svitavou. Situaci jsme museli urychleně řešit a postavili první dvůr,“ vzpomíná svitavský starosta Jiří Brýdl.

Sběrné dvory v sedmnácti obcích se otevřou na přelomu března a dubna. Přibydou tak stovky kontejnerů. Celkové náklady na realizaci projektu dosáhly 60 milionů korun.