Občanské sdružení Generace 89 iniciovalo petici pro zachování původní varianty silnice R35, která vedla dále od Litomyšle. „Dosud byli více slyšet odpůrci varianty nad Kornicemi. Z územního plánu města vyplývá, že směrem, kde má vést nová R35, by se měla Litomyšl rozvíjet. Pokud ale půjde silnice blízko centra města, lidé nebudou mít chuť tady bydlet,“ řekl Daniel Brýdl ze sdružení Generace 89. Petici už podepsaly stovky lidí. Petiční archy jsou v Litomyšli k dispozici na několika místech, mimo jiné v čajovně v muzeu, Galerii de Lara, v informačním centru nebo v ordinacích soukromých lékařů. K petici se připojili také lidé z okolních obcí. „Petici adresujeme členům zastupitelstva Pardubického kraje, radě a hejtmanovi Radko Martínkovi. Právě oni budou rozhodovat o finální variantě R35,“ dodal Brýdl.

Urychlenou výstavbu rychlostní komunikace R43 žádají iniciátoři petice na Moravě. Ti ale podpisové archy zašlou přímo na ministerstvo dopravy. K akci se připojily také obce na Jevíčsku a Moravskotřebovsku. „V červnu se bude projednávat celorepubliková vize dopravy. Poslanci nám doporučili záležitost podpořit veřejným míněním. Petice je na internetu i na několika místech v Jevíčku a dalších obcích. Ve městě ji zatím podepsaly desítky lidí,“ sdělil jevíčský starosta Roman Müller.

Petičáři žádají urychlenou výstavbu silnice R43. Stávající komunikace podle nich nevyhovuje současné dopravě, je místem častých nehod a navíc vede přes obce.