Rozjaření školáci, zamyšlení rodiče, záplava informačních letáků i deváťáci potají kouřící za rohem. Tak to včera vypadalo ve Fabrice, kde se budoucím studentům představilo přes padesát škol ze Svitavska i širokého okolí. Cílem akce bylo seznámit děti se studijními obory, aby při výběru střední školy neudělaly chybu.
„Burzu navštívilo odhadem asi sedm set školáků," uvedla Karolína Machálková z oddělení poradenství a dalšího vzdělávání svitavského úřadu práce. Nezapomněla také zmínit, že při výběru školy je důležitá podpora rodičů. „Doufáme, že jich letos přijde více," dodala Karolína Machálková krátce po třinácté hodině odpoledne. V té době se už kolem informačních stánků prohánělo několik desítek rodičů.
„Chtěl bych, aby syn šel na nějaký technický obor, protože ty mají dobré uplatnění. Stačí se podívat, kolik třeba berou CNC frézaři a podobné profese. Myslím si, že pořád platí, že řemeslo má zlaté dno. Ale samozřejmě záleží na něm, nebudu ho nutit násilím," řekl Pavel Suchý, který se na burzu přijel podívat se synem Markem z Ústeckoorlicka. Toho nejvíc zaujala nabídka Vojenské střední školy a Vyšší odborné školy Ministerstva obrany v Moravské Třebové. „Tam by se mi fakt líbilo," nechal se slyšet deváťák Marek.
To čtrnáctiletá Lucie Siváková by v budoucnosti chtěla být zdravotní sestrou. I k tomuto oboru na burze našla informace. Například od pedagogů ze Střední zdravotnické školy Svitavy. „Zájemci sem chodí a informují se. Nedokážeme samozřejmě zjistit, kdo má zájem vážný a kdo se ptá jen ze zvědavosti, nicméně zájem mají," uvedla za svitavskou „zdrávku" Simona Bohuňovská a vyjádřila se i k přínosu celé akce. „Burza škol má smysl
v tom, že žáci, kteří ještě nejsou úplně rozhodnutí, zde najdou přehled dostupných oborů," řekla na závěr.
Podpora od firem
Do Svitav zavítaly školy z celého Pardubického kraje. Nechyběla například Střední škola obchodu, řemesel a služeb ze Žamberka. „Spádově sice ke Svitavám nepatříme, ale v minulosti k nám žáci dojížděli, navíc máme samozřejmě i internát," uvedl učitel Jindřich Horyna. Ten také zmínil fakt, že některé strojní obory finančně podporují soukromé firmy, které tím lákají studenty. „Toho například ve stavebnictví nelze docílit. Která stavební firma by sponzorovala výuku?" ptá se Jindřich Horyna.