Více než stoletá škola čeká na generální opravu. Radní připravili projekt. Na rekonstrukci chtějí získat finanční injekci z ministerstva životního prostředí.  
Radní v posledních měsících pracovali na zásadní investici. „V současné době máme připravenou projektovou dokumentaci na revitalizaci základní školy,“ potvrdil starosta Bystrého Miloslav Sejkora.

Historická budova

Vedení města počítá s tím, že celý objekt včetně půdy zateplí, vymění okna a dveře. Přitom však chtějí zachovat historický ráz budovy. „Jsme v městské památkové zóně. Musíme proto škole ponechat starobylý vzhled včetně ozdobných štuků,“ vysvětlil starosta Sejkora. Podle něho dnešní stavební technologie nabízejí různé  možnosti.

Základní škola má více než sto let. Se stavbou řemeslníci  začali v polovině září roku 1903 a za čtrnáct měsíců se už konala kolaudace. Podle pramenů školy se její majestátní budova stala ozdobou města na jeho jihovýchodním okraji. Pamatuje obě války a také několik oprav.  

Budova po více jak sto letech naléhavě potřebuje rekonstrukci. Ta je ale v ohrožení. Desetimilionová investice by město zatížila, proto radní čekali na výzvu. Patrně přestupný rok ale přinesl zradu. „Snažili jsme se 29. února zaregistrovat žádost o dotaci, ale do Operačního programu životního prostředí jsme se nedostali,“ uvedl Miloslav Sejkora. Nyní čekají na vysvětlení.